Bērnu sporta uzrēķini - Latvija starp pasaules līderēm bērnu hokeja dārdzībā

Hokejs ir starp populārākajiem sporta veidiem Latvijā. Taču arī dārgākajiem un finansiāli nesakārtotākajiem. Kāda jaunā hokejista mamma no Pierīgas stāsta, ka ar pārskaitījumu iespējams norēķināties vien par ikmēneša dalību klubā un ļoti retos gadījumos – arī par nometnēm. Sacensības un nometnes viņa dēvē par treneru peļņas braucieniem, kuros apgrozās lielas summas, kas tiek iekasētas skaidrā naudā. Prasīt rēķinus vecāki neuzdrošinās, jo tas kaitētu bērnu pozīcijām komandā.

Intervija - Hokejista mamma

Līdz ar to vecāki tādā veidā tiek iebiedēti. Viņi neuzdrošinās uzdot jautājumus, kas varētu nākt kā bumerangs atpakaļ.” 

Uģis Joksts, LTV sporta žurnālists

Tātad principā jūs ar savu eiro nopērkat bērnam, vulgāri sakot, vietu pirmajā vai otrajā maiņā vai viņa labklājību, komfortu klubā.”

Intervija - Hokejista mamma

Jā.” 

Viņas dēlam hokeja apguve pirms pandēmijas izmaksājusi ap 3000 eiro gadā. Pusaudžu vecumu sasniegušiem bērniem summas Rīgas klubos sasniedz pat 10 000 eiro gadā. Divu hokejistu tētis Ralfs Dakters viena hokejista izmaksas pielīdzina līzinga maksājumam par automašīnu – 200 līdz 250 eiro mēnesī par katru puiku. Viņa drauga bērni hokeju apgūst Vācijā, netālu no Štutgartes, kur tas izmaksā 80 eiro gadā.

Intervija - Ralfs Dakters, Divu hokejistu tētis

Sākumā es domāju, ka tā ir kāda kļūda. Tas ir praktiski par brīvu. Viņš teica: nē, nē – tā ir!”

Jau pavasarī Latvijas Televīzija, pētot hokeja dārdzību citās Eiropas valstīs, secināja, ka Latvijā bērnu hokejs ir krietni dārgāks nekā citur Eiropā. Izmaksu ziņā ar Latviju spēkoties spēj vienīgi Ziemeļamerikas valstis Kanāda un ASV. Tāpēc arvien biežāk jaunie hokejisti kopā ar kādu ģimenes locekli agrā vecumā pamet Latviju.

Intervija - Hokejista mamma

Paņemot ilgtermiņā kādus 5 – 10 gadus tā ieguldītā summa noteikti atspēkosies. Tā nebūs tik liela, cik ir Latvijā.” 

Divu hokejistu tētis Ralfs Dakters uzskata, ka dārdzību varētu mazināt ar valsts dotācijām ledus hallēm un samazināto PVN likmi sportam, kāda jau ir daudzās citās Eiropas valstīs. Viņam nav bijušas sajūtas, ka līdzfinansējums tiek izvilināts.

Intervija - Ralfs Dakters, Divu hokejistu tētis

Man liekas diezgan skaidrs, cik ir mēneša maksas un par ko tas ir. Vismaz es tādā veidā neesmu saskāries ar kaut kādu izspiešanu.” 

Hokeja treneris Ēriks Miļuns norāda, ka viņa hokeja skola maksimāli cenšoties izvairīties no skaidras naudas vākšanas, bet nenoliedz, ka tāda pastāv. Viņš uzsver, ka dārdzību ievērojami samazinātu Rīgas pašvaldības atbalsts.

Intervija - Ēriks Miļuns, Sporta skola “Pārdaugava”

Tā zināmā mērā ir negodība, ka visi vienādi maksā nodokļus, bet pašvaldība atbalsta tikai tās iestādes, kurās tā ir dibinātāja.” 

“Pārdaugava” ir valsts akreditēta sporta skola, taču privāti dibināta. Valsts dotāciju piesaistīšanā treneru algām privātais statuss nav klupšanas akmens, bet Rīgas domes budžeta apgūšanā monopols ir pašvaldības hokeja skolai “Rīga”.