Kas jāmaina Latvijas sportā -Valsts kontroles ziņojums paliek zem sitiena sporta federācijas

7. septembrī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē tika skatīta Valsts kontroles revīzija Latvijas Olimpiskajā komitejā. Nepilnības valsts finansējuma izlietojumā konstatētas 12 no 36 olimpiskajām federācijām. Plašsaziņas līdzekļos kā īpaši nekaunīgas tika izceltas četrās: kamaniņu sporta, bobsleja un skeletona, jātnieku un šaušanas federācijas. Valsts kontroles ieskatā, organizācijas finansējuma izlietojuma atskaitēm vairākkārt pievienojušas vienus un tos pašus izdevumu dokumentus, kopumā valsts budžetam nodarot zaudējumus 37 000 eiro apmērā. 

Šaušanas federācija, kurā mainījusies vadība, priekšteču pārkāpumus atzīst. 

Latvijas Šaušanas federācija

Izdevumi par atalgojumu un darbaspēku nodokļiem pārsniedza attiecīgajos līgumos noteikto ierobežojumu, bet šos izdevumus iepriekšējās federācijas amatpersonas, kuras bija atbildīgas par atskaišu sagatavošanu, nenorādīja atskaitēs. Šo izdevumu vietā, acīmredzot apzināti, atskaitēs tika iekļauti darījumi, par kuriem bija sniegtas atskaites citu līgumu ietvaros.

Nepilnības atskaitēs atzīst arī Bobsleja un skeletona federācija, taču noraida publiski izskanējušos pārmetumus par dubulto grāmatvedību. Federācija arī uzsver, ka atskaites labojumu Olimpiskā komiteja pieņēmusi bez soda sankcijām. 

Latvijas Bobsleja un skeletona federācija

Viena un tā pati atskaite tika iesniegta divas reizes vienā organizācijā (LOK) neuzmanības dēļ. Citādi varētu to iztulkot, ja viena un tā pati atskaite būtu iesniegta dažādās organizācijās. Tāpat nepiekrītam ziņojumā minētajam, ka mūsu gadījumā pastāv dubultā finansējuma risks, jo finansējums ir tik, cik tas ir, un tiek piešķirts paredzētā apjomā un tikai attiecīgās programmas ietvaros.

Uzrādītās nepilnības atzīst arī Kamaniņu sporta federācija. Tā Olimpiskajai komitejai atgriezusi finansējumu nepilnu 2000 eiro apmērā. 

Kamaniņu sporta federācija

Izskatot Latvijas Kamaniņu sporta federācijai pieejamos dokumentus secinājām, ka ir notikusi kļūda iesniedzot atskaites. Radušos situāciju varam izskaidrot tikai ar 2019. gada nogalē veikto kiberuzbrukumu LKSF grāmatvedības datoram, kā rezultātā tika zaudēti visi grāmatvedības uzskaites dati, par ko tika iesniegts iesniegums Valsts policijā un saņemta atbilde par kriminālprocesa uzsākšanu. Kiberuzbrukuma rezultātā tika kodēti visi LKSF grāmatvedības dati, kā arī cietis datora cietais disks. Tika pieprasīta informācijas izpirkuma maksa 5000 eiro apmērā, ko pēc konsultācijas ar Valsts policiju LKSF atteicās maksāt. Dati par 2019. gadu tika atjaunoti steidzamības kārtā, pieļaujot iespēju, ka datu apstrādē radusies kļūda.

Intervija - Sandis Riekstiņš, IZM parlamentārais sekretārs

Valsts kontrole pati neizlēma un neaizgāja. Tas bija arī mūsu norādījums – ka vajadzētu paskatīties, kas tur notiek. Tas, ko es vēl paspēju noskaidrot, izrādās jau 2008. gadā bija šāds Valsts kontroles atzinums, tas ir gandrīz copy+paste. Tad ir jautājums: kāpēc 13 gadus neviens neko nav darījis? Šis ir pēdējais [piliens], tāpēc mēs kā Izglītības un zinātnes ministrija esam teikuši: šis ir jāmaina, valstij vajag vienu partneri.”

Izglītības un zinātnes ministrija aicinājusi sporta organizācijas vienoties par konsolidāciju. Gadījumā, ja gada laikā sadrumstalotība nevalstisko sporta organizāciju apvienību līmenī nebūs novērsta, ministrija no 2023.gada 1.janvāra pilnībā pārņems valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu, neiesaistot šajā procesā sporta organizāciju apvienības.

Intervija - Sandis Riekstiņš, IZM parlamentārais sekretārs

Šobrīd ir 4-5 organizācijas, katrai kaut kas tiek iedots. Viņi savā starpā laikam nesarunājas, ja šādas shēmas var iziet cauri. Tas neder! Tātad mums vajag vienu. Kādu? Viņiem tagad ir iespēja pašiem savā starpā vienoties.” 

Latvijas Televīzijas aptaujātās federācijas kopumā nav pret Izglītības un zinātnes ministrijas plānu nodefinēt vienu sadarbības partneri valsts sporta budžeta apguvē. Juridiski gan sporta organizācijām nav ne pienākuma, ne tiesību veikt šādu konsolidāciju. Tas ir pašas ministrijas pienākums – ja reiz tā uzskata, ka esošais pārvaldības modelis nav piemērots. 

Komentāri

Kategorijas