Daudz laimes, jubilār! Aktrise Inta Tirole

Inta Tirole, Nacionālā teātra aktrise mūža garumā, šķiet, ir no sievietēm, kas ar gadiem kļūst šarmantākas. Pirms 4 gadiem kolēģi aktrisi 80. dzimšanas dienā sveica ar saulespuķēm, atvizinot mākslinieci uz teātri senlaicīgā «Volgā» ar laimes ciparu 777 automašīnas numura zīmē.

«Saulespuķes ir mani mīļākie ziedi, jo tās vienmēr skatās uz gaismu,» izkāpjot no zilganpelēkā auto un saņemot ziedus, priecājās leģendārā aktrise. Šķiet, tas tāpēc, ka no aktrises pašas staro mīlestības un labestības saule. Aktrise cauri gadiem un pārdzīvojumiem spējusi saglabāt stabilu nervu sistēmu, un šķiet, ka tieši viņa būtu cilvēks, pie kura grūtā brīdī vērsties pēc padoma. Interesanti, ka nereti tādas lomas viņai piedāvājuši arī režisori. Piemēram, vīramātes loma LTV videofilmā «Māja pie ezera» ir kā no aktrises paštēla norakstīta.

1960. gadā māksliniece absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultāti. Pateicoties lieliskajai humora izjūtai, itin drīz pēc studiju beigšanas sākusi spēlēt raksturlomas un komiskās lomas. Tomēr Intas Tiroles humors nav raupjš, tam ir raksturīga izsmalcinātība un intelekts, kas jo spilgti bijis redzams viņas veidotajās monoizrādēs. Viņas talanta īpašā specifika – tā saucamie «mazie cilvēki», ko aktrise raksturo ar traģikomisku piesitienu, atklājot, cik dzīve ir nežēlīga un skaista vienlaikus.

Kaut arī Intas Tiroles zvaigžņu stunda bijusi Šērlijas Valentainas loma tāda paša nosaukuma izrādē, kas nospēlēta ap 200 reizes, apbrīnojama ir viņas prasme vienas izrādes ietvaros nospēlēt vairākus atšķirīgus raksturus, kādas bija viņas varones Raimonda Auškāpa monologos «Tāda ir dzīve» un Ērika Hānberga «Vīrieši manu sirdi plosa».

Par nopelniem un ilggadēju darbu Latvijas Nacionālajā teātrī Inta Tirole saņēmusi vecmeistara A. Amtmaņa-Briedīša prēmiju (2011) un Latvijas valdības Atzinības krustu (2007). Pašlaik ir Nacionālā teātra ārštata aktrise. Bijusi precējusies ar režisoru Jūliju Bebrišu.

Komentāri

Kategorijas