Meikšāns 2010.gadā: «Straumēnus» uztveru kā bateriju nevis kā ābeci

Sestdien, 7. decembrī, pulksten 21.40, Latvijas Televīzija sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu projektā "Teātris.zip" demonstrēs Valmieras drāmas teātra izrādi «Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās».

Sagaidot šo notikumu, piedāvājam noskatīties videomateriālu no LTV arhīva – fragmentu no 2010. gada 10.jūnija raidījuma „100g kultūras".

Sižetā par izrādi izsakās Zane Radzobe un Undīne Adomaite, bet raidījuma studijā izrādes režisors Viesturs Meikšāns stāsta par izrādes tapšanu, cita starpā norādot, ka Virzas „Straumēnu" dramatizējums ir turpinājums „Zelta zirga" iestudējumam, kurā bijis vairāk sociālpolitiskais slānis.

Tur sākās tas pirmatnējais kaifs, ko mēs gribējām uzlikt uz skatuves pilnā apjomā, tāpēc mēs izvēlējāmies „Straumēnus" kā latviešu mitoloģiju," stāsta Meikšāns.

Meikšāns atklāj, ka viņu vadījusi ziņkāre ar priekšstatiem un stereotipiem aplipušu materiālu padarīt mūsdienu un saprotamu, turklāt režisoram patīk arhaiskais.

Izrādi „Straumēnus" es vairāk uztveru kā bateriju nevis kā ābeci, no kuras varētu smelties padomus, kā dzīvot pareizi vai kā nevajadzētu dzīvot," uzsver Meikšāns.

Izrāde saņēmusi Latvijas Teātra gada balvu 2009./2010.gada sezonā kategorijās: "Gada režisors" un "Gada muzikālās partitūras autors dramatiskajā izrādē" (balva Jēkabam Nīmanim). Izrāde Baltijas teātru festivālā Lietuvā saņēmusi žūrijas specbalvu par labāko muzikālo noformējumu.

Izrāde Starptautiskā teātra festivālā „Kingfestival 2011", Novgoroda (Krievija) saņēmusi balvu kategorijā „Labākais režijas darbs".

Projektā "Teātris.zip" iekļauto izrāžu pārraidi atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Komentāri

Kategorijas