«Bellingcat». Patiesību meklējot. Dokumentāla filma

«Bellingcat» ir pilsoniskās žurnālistikas aktīvistu kopiena, kas skaļi un pārliecinoši pierāda, kā, izmantojot padziļinātu pētniecisko darbu un mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas, var atklāt patiesību tā, kā to nespētu tradicionālās žurnālistikas profesionāļi. Viņu pētītās tēmas iekļauj gan «Malaysia Airlines» traģisko aviokatastrofu 2014. gadā, kā rezultātā gāja bojā 298 cilvēki, gan Sīrijas pilsoņu karu un kāda Krievijas spiega mīklaino nāvi Lielbritānijā.

Grupas «Bellingcat» neformālais līderis vārdā Eliots strādā savās mājās Lesterā, Lielbritānijā. «Bellingcat» mērķis ir izaicināt un provocēt valdības, mediju un biznesa pārstāvjus visā pasaulē un piedāvāt alternatīvu pieeju tam, kā mūsdienās ir iespējams iegūt informāciju. Dokumentālās filmas veidotājiem pirmo reizi būs iespēja izsekot «Bellingcat» ikdienai Vācijā, Nīderlandē, ASV un Somijā. Pateicoties viņiem, Starptautiskā krimināltiesa (SKT) arestēja noziedznieku, balstoties tikai uz sociālajos medijos ievāktajiem lietiskajiem pierādījumiem. Pērn «Bellingcat» pētieks Kristians Trīberts saņēma Eiropas preses balvu par izcilu darbu Turcijas valsts apvērsuma mēģinājuma pētniecībā (2016. g.). 

Kā šī kopiena, kas ieņēmumus gūst no ziedojumiem un kurus nereti apvaino amatieriskā propagandā, spēj piesaistīt tik daudz «dzirdīgu ausu» starptautiskajā arēnā? Kas viņu pētniecisko darbu padara par vērtīgu un leģitīmu alternatīvu tradicionālo mediju piedāvājumam? Un kāda būs žurnālistika nākotnē, kad uzvaras gājienu turpinās sociālie mediji? Kāda būs «Bellingcat» nākotne pasaulē, kurā par žurnālistu var kļūt ikviens, kura rīcībā ir mobilā tālruņa video kamera?

Bellingcat: Truth in a Post Truth World

Nīderlande, 2018

Komentāri

Kategorijas