piektdiena, 2. decembris

Vārda dienas: Sniedze, Meta

Latvijas Sabiedriskie Mediji Bērnistaba

Saknes debesīs. Vēstures interpretācijas

Šodien piedzīvojam, ka nacionālās valsts pamatvērtības un robežas ir ne tikai fiziskas, bet arī garīgas. Tas ir brīdis, kad uz vēsturi, un ne tikai uz vēsturi, bet arī uz tagadni un nākotni, varam paskatīties citādi. Varbūt vēl īsti nezinām, kā, jo mums nav scenārija vai formulu, bet tas mums neaizliedz par to domāt.

Šajā raidījumā saruna ar vēsturnieku Mārtiņu Mintauru  par to, kā mēs interpretējam vēsturi, interesējoties par faktiem caur vēsturiskiem dokumentiem un vēl varbūt dzīvo notikumu liecinieku atmiņām. Par to, vai valsts var pastāvēt bez ideoloģijas un kāda ir mūsu atbildība nākotnes veidošanā, domājot vismaz dažus soļus uz priekšu.

Šogad paiet 30 gadi kopš vēsturiskā balsojuma par 4. maija Latvijas Neatkarības deklarāciju. Izaugusi vesela paaudze, kas šos notikumus nav pieredzējusi, un par tiem var uzzināt no oficiāliem vēstures avotiem un mācību grāmatām. Vēsturnieks Uldis Vanags gan kā students piedzīvojis neatkarības atjaunošanu, gan arī piedalījies šajos vēstures notikumos personīgi. Kopā ar viņu mēģināsim iekāpt «laika mašīnā» un saprast, kāda izskatījās Rīga toreiz, pirms trīsdesmit gadiem.