Pandēmija fitnesa un tenisa trenerus iedzen strupceļā

Ārkārtas stāvoklis un ar to saistītie ierobežojumi sagādājuši piespiedu dīkstāvi daudziem. Līdz ar aizvērtajiem sporta objektiem bez darba palikuši arī treneri. Lielai daļai Latvijā strādājošo treneru ikmēneša ienākumus veido tikai un vienīgi novadīto nodarbību skaits. Biedrības KSMR Fitness aktīvisti savas nodarbības organizēja 15 dažādās vietās Latvijā.

Intervija - Kārlis Sprukts, „KSMR Fitness” treneris

«Treneri mēs bijām divpadsmit. Treneri strādāja arī citos sporta klubos, ne tikai KSMR Fitness. Tad attiecīgi palikām pēkšņi visi bez darba.»

Kā glābiņš no pilnīgas dīkstāves kalpo treniņu piedāvāšana internetā, taču darbības mērogs un nodarbināto skaits ir ievērojami sarucis.

Intervija - Mārtiņš Rozenbergs, „KSMR Fitness” treneris

«Šobrīd vakari ir brīvi. Esam divi treneri, kas organizē un vada treniņus internetā. Pārējie treneri diemžēl ir dīkstāvē. Mēs centīsimies iesaistīt visus trenerus. Bet kopumā darba ir daudz mazāk.»

Arī tenisa trenera Jāņa Viņķa ienākumi ir pilnībā atkarīgi no novadīto nodarbību skaita. Tā kā tenisa centri ir aizvērti, treneriem ir liegta iespēja vadīt treniņus, līdz ar to – gūt ienākumus. Teniss visā pasaulē ir pašfinansēšanās sporta veids, kura asinsriti nodrošina privātais sektors.

Intervija - Jānis Viņķis, Tenisa treneris

«Tenisa treneris nevar paslēpties zem sporta skolas. Viņš ir atkarīgs no kopējās situācijas. Tāpēc ne tikai treneriem, bet arī jebkuram privātajam tenisa klubam, kura ienākumus veido tenisa spēlētāji – viņiem šis [valdības] pēdējais lēmums ir diezgan liels trieciens.»

Lielākā daļa treneru Valsts ieņēmumu dienestā ir reģistrētas kā pašnodarbinātas personas, līdz ar to nav darba attiecībās ar kādu uzņēmumu vai iestādi. Tas limitē viņu iespējas pretendēt uz valsts īstenotajiem atbalsta pasākumiem. Par atbalsta pasākumiem pašnodarbinātajām personām valdība plāno lemt tuvākajā laikā. Pagaidām vienīgā pretimnākšana ir Iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājuma atcelšana.

Intervija - Ilze Jankova, VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece

«Personas, kuras jau bija veikušas šo Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumu, var vērsties ar iesniegumu VID un prasīt atmaksāt šo veikto iemaksu.»

Gan KSMR fitness, gan Viņķa pārstāvētā VL tenisa skola Uzņēmumu reģistrā ir reģistrētas kā biedrības. Lai biedrības, līdzās uzņēmumiem, varētu pretendēt uz valsts atbalsta pasākumiem, tām ir jāatbilst Ministru kabineta noteikumiem Par dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid-19 izplatība. Biedrībām būs jāspēj pierādīt, ka to ieņēmumi no saimnieciskās darbības 2020. gada martā ir samazinājušies vismaz par 30%, salīdzinot ar 2019. gada martu.

Komentāri

Kategorijas