Daudz laimes, jubilār! Ieva Puķe

Trešajā adventē ciemos pie Andreja Volmāra raidījumā «Daudz laimes, jubilār!» – Valmieras drāmas teātra aktrise Ieva Puķe. Ieva dzimusi Rīgā, aktrises Svetlanas Bless un dziedātāja Ādolfa Puķes ģimenē. 

«No Ādolfa Ievai  - muzikalitāte un loģiskais prāts,» komentē Svetlana Bless, ar humoru piebilstot: «man nekā tāda nav, es visu daru intuitīvi, ar sirdi!» Savukārt režisors Oļģerts Kroders teicis: «Ieva var nospēlēt pilnīgi jebkuru lomu. Viņa prot no savas būtības apcirkņiem izvilkt tieši to īpašību, kas nepieciešama konkrētajam tēlam, Ievai ļoti labi strādā galva.» «Es pievienojos Kroderam,» citā Latvijas Televīzijas arhīvā esošā raidījumā saka režisore Indra Roga, «Ieva tiešām var nospēlēt jebkuru lomu. Vienīgais, kas Ievai nepieciešams – veiksme, bez kuras neviens aktieris nevar iztikt.» Juris Rijnieks, Ievas kursa vadītājs Latvijas Kultūras akadēmijā, atceras: «Ievai aktiermeistarību nemaz nevajadzēja mācīt, ar viņu viss bija citādāk nekā parasti ir ar iesācējiem aktieriem. Ievai tikai vajadzēja ļaut darīt.»

Ieva tam piekrīt sakot: «Man gara sēdēšana un spriešana nepatīk. Es tieku uz priekšu lomā, kad mēģinu, kad daru.» Taču profesionāli spožais rezultāts nenāk viegli. Bieži - ar sevis plosīšanu un šaubām.

Kādā no «Spēlmaņu nakts» pasākumiem, kad Ieva bija nominēta Gada aktrises titulam, aktieris Andris Keišs viņu raksturoja ar diviem vārdiem: mērķtiecība un trauslums.

Ievas kolēģes Valmieras teātra grimētavā – aktrises Elīna Vāne un Māra Mennika – savu studiju un istabas biedreni raksturo kā diezgan strauja un impulsīva rakstura cilvēku: «Kurš gan nav dabūjis no Ievas!» Taču Elīna un Māra to saka smejot un ar lielu mīlestību, jo skaļās un asās balss īpašniece slēpjot jūtīgu un ļoti labestīgu sirdi. Cik skaļš reizēm izskanot teiktais vārds, tikpat skaļi un skanīgi esot arī Ievas smiekli un prieks. Tieši šajā vismazākajā grimētavā pulcējoties visvairāk ļaužu, tik jauka atmosfēra te valdot. To apstiprina arī Valmieras drāmas teātra direktore Evita Sniedze, piebilstot, ka Ieva ir viens no teātra profesionālajiem stūrakmeņiem. Ieva Puķe Latvijas Kultūras akadēmijas Ekrāna un teātra mākslas nodaļas Jura Rijnieka aktierkursu beigusi 1997. gadā kopā ar Zani Daudziņu, Sandru Kļaviņu, Annu Šteinu, Māru Menniku, Daini Gaideli. Starp biedriem atradusi arī savu vīru Krišjāni Salmiņu, ar ko kopā  audzina divas meitiņas un mitinās Valmierā, piecu minūšu gājienā no teātra. Kopā mājās un ļoti bieži – kopā arī uz skatuves. Sākumā tas esot bijis grūti, taču tagad viņi «piespēlējušies». Šķiet, viņi papildina viens otru. Ir jauki redzēt skaisto pāri kopā iznākam no mājas un roku rokā ejot pa Valmieru, parasti jau teātra virzienā.

Sākotnējā Jura Rijnieka kursa aktieru cerība bija palikt Jaunajā Rīgas teātrī. Šim plānam nerealizējoties, kursa biedri pajuka kur kurais. Ieva kādu brīdi bija aktrise savas mammas teātrī – Nacionālajā, taču tad sekoja aicinājums uz Valmieru, pie Krodera un Ķimeles. «Dzīve tā ir izkārtojusi, un labi vien ir,» saka Ieva. “Nekur citur es negribētu dzīvot un strādāt kā tikai Valmierā un Valmieras teātrī, kaut arī esmu rīdziniece ceturtajā paaudzē," nosmaida Ieva.   Raidījuma redaktore Dace Leimane, režisors Guntis Lēmanis, raidījuma vadītājs Andrejs Volmārs, operatori: Normunds Čirkste, Armands Rudzītis, stils Līga Višovāne, grims Amanda Grīnberga, p/v Una Pīpkalēja

Komentāri

Kategorijas