«Vēstures skolotājs. Neatkarības karš» 3. sērija

26. septembrī - trešajā raidījuma «Vēstures skolotājs» ekspedīcijā dosimies uz Liepāju. Vispirms pētīsim, kāpēc šī pilsēta 1919. gadā uz laiku kļuva par Latvijas galvaspilsētu.

1919. gada sākumā gandrīz visā Latvijā valdīja sarkanie lielinieki - Pētera Stučkas  vadībā. Nosacīti brīva bija tikai teritorija ap Liepāju, kurā situāciju noteica vācu spēki. 6.  janvārī Liepājā ieradās Ulmaņa Pagaidu valdība. Marta sākumā sākās Kurzemes atbrīvošanas cīņas no lieliniekiem. Tajās apvienojās vācu – latviešu spēki komandiera Rīdigera fon der Golca vadībā. Neapmierinātie baltvācu muižnieki kopā ar algotņiem 16.aprīlī Liepājā realizē puču.  Vara nonāk mācītāja un rakstnieka ANDRIEVA NIEDRAS rokās. No šī brīža Latvijā ir 3 valdības. Pēc 16. aprīļa puča Ulmaņa valdība paslēpās uz tvaikoņa «SARATOV».  Un tad nāca Cēsu kaujas un Ulmaņa valdība 27. jūnijā varēja nokāpt no «SARATOV» klāja.  Tauta priecājās un Ulmaņa valdība ar to pašu Saratov laimīgi devās uz Rīgu! Tur viņus jau gaidīja Ziemeļlatvijas un Dienvidlatvijas brigādes, kuras 11. jūlijā apvienojās kopīgā – Latvijas armijā!

Arī šajā raidījumā Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas audzēkņi kopā ar vēstures skolotāju Edgaru Bērziņu veiks trīs uzdevumus – jūrnieku stafeti uz kara kuģa «Virsaitis»,  meklēs Neatkarības kara kaujas vietas un ar karodziņiem nodos signālu sabiedrotajiem kuģiem Baltijas jūrā.

Raidījuma «Vētures skolotājs» otrajā daļa skaidrosim, kāpēc liepājniekiem ir pašiem sava Lāčplēša diena – 14. novembris.

Vasarā apvienojušies bija arī ļaunie spēki. Vasarā no Vācijas karagūstekņiem Latvijā ierodas Pāvils Bermonts - Avalovs. Savāca krievu algotņus un kopā ar Golcu apvienojās, lai gāztu Latvijas un Igaunijas valdības. Pēc 11. novembra Bermonta armijas sakāves Rīgā,  bermontieši devās Liepājas virzienā. Liepājas kaujām  ir milzu nozīme valstiskās neatkarības nostiprināšanā. Lielajam pretinieku armijas pārspēkam pretī stājās ap 1800 karavīru Oskara Dankera vadībā un varonīgie Liepājas iedzīvotāji.

14. novembrī liepājnieki svinēja uzvaru. 

Komentāri

Kategorijas