Daudz laimes, jubilār! Ilze Ķuzule-Skrastiņa

Ilze Ķuzule-Skrastiņa dzimusi 12. martā, kas šogad «iekrīt» otrdienā, savukārt aktrises dzimšanas dienas interviju, ko raidījuma «Daudz laimes, jubilār!» ietvaros vadīs Andrejs Volmārs, varēs redzēt svētdien, 17. martā.

Ilze Ķuzule savos 34 ir pašā skaistuma un spēka briedumā un ir viena no Dailes teātra vadošajām aktrisēm, kas tikusi iemīlēta jau pašā profesionālās karjeras sākumā: saņēmusi gan «Spēlmaņu nakts» skatītāju balvu labākās aktrises godā, gan arī teātra kritiķi balsojumu  skatuves jauno mākslinieku nominācijā. Un kā gan ne – stalta un dzirkstoša, ar gadiem trenētas dejotājas grāciju Ilze Ķuzule vilktin pievilka skatītāju uzmanību.

Ilze, protams, ir ļoti gudra meitene. Droši vien tāpēc, ka viņa ir Māras Zālītes meita. Un ne tikai rakstnieces. Pirmkārt, ļoti gudras mammas meita. LTV arhīvs glabā ne vienu vien interesantu videomateriālu, kurā M. Zālītes bērni  - Ilze un Jānis - stāsta, cik iejūtīga, sirsnīga, uzmanīga mamma ir rakstniece. Un arī – cik stabila klints ģimenē ir saimnieciskais Jānis Ķuzulis, Māras vīrs, Ilzes un Jāņa tētis.

Varbūt daudzi nezina, ka J. Ķuzulis nācis no sporta vides, savulaik aizspēlējies līdz Latvijas rokasbumbas izlasei, vēlāk ilgus gadus bijis rokasbumbas sporta tiesnesis. «1969. gadā rokasbumbas spēles sāka tiesāt divi tiesneši ar vienādām tiesībām, mēs apvienojāmies ar kolēģi Andri Vītolu,» stāsta Ilzes tētis Jānis. «Un kļuvām par labāko tiesnešu pāri visā Padomju Savienībā. Tādi bijām 20 gadus. Pārstāju tiesāt tikai 50 gadu vecumā.»

Vaicāts, vai spēles laukums savā ziņā nav līdzīgs skatuvei, viņš ir asprātīgs: «Protams. Tikai tur es nerunāju, bet svilpu!» Un turpina: «Kaut arī sacensībās galvenais ir novadīt spēli pēc noteikumiem un tikai pēc tam – artistiskums, nav labi, ja tiesnesis ir stīvs un nesimpātisks. Zālē taču ir vairāki simti vai pat tūkstoši skatītāju.»

Šarms un artistiskums nepieciešams arī kopā ar rakstnieku Ēriku Hānbergu vadot Omulību klubiņa pasākumus, kas reizi mēnesī notiek Rīgas Latviešu biedrības namā. Ķuzulis Rakstnieku savienībā ilgus gadus kūrējis saimnieciskās lietas un allaž uzjautrinājis draugus ar anekdotiskiem stāstījumiem par rakstniekiem, tā nu Hānbergs, kas vienubrīd bijis Rakstnieku savienības priekšsēdētāja vietnieks,  pierunājis Ķuzuli uzorganizēt lustīgus pasākumus pašu priekam.

Rakstnieku savienībā Jānis pirmo reizi ieraudzījis arī Māru Zālīti, gluži jaunu filoloģijas studenti, kas piestrādājusi par sekretāri – lietvedi.

LTV arhīvs glabā kadrus, kur jaunā M. Zālīte un vīrišķīgi sportiskais J. Ķuzulis spēlē tenisu. Kāpēc gan ne? Zālīte savulaik mācījusies Murjāņu sporta internātskolā un bijusi meitene ar stipru gribu. Tikai kādā dienā sportu izmainījusi pret pret Raini. Diemžēl LTV arhīvs nav fiksējis, kas toreiz tenisa mačā uzvarēja – Zālīte vai Ķuzulis. Bet skaidrs, ka Mārai un Jānim bija ļoti daudz kopīgu interešu: sports, māksla, literatūra un pārliecība, ka ģimene ir ļoti sargājama un lolojama lieta.

Lūk, tādā vidē laimējās piedzimt Ilzei Ķuzulei. Un stiprās ģimenes tradīcijas, šķiet, Ilze turpina savā ģimenē, kopā ar aktieri Artūru Skrastiņu audzinot dvīņus Maratu un Emīliju. Ilze gan brīžam pārpūloties, gribot būt perfekta aktrise, perfekta mamma, perfekta … visās citās lomās, kas sievietēm mēdz būt. Tik daudz.

LTV arhīvs glabā daudz skaistu materiālu no Ilzes ģimenes privātās dzīves, un, protams, no pilnasinīgās skatuves biogrāfijas, par ko viņa savā ļoti šarmantajā veidā arī stāsta sarunā ar Andreju Volmāru.

Komentāri

Kategorijas