«Daudz laimes, jubilār!». Pēteris Krilovs

24. februāra svētdienā Andrejs Volmārs devies uz Zirgu pastu, jauno aktieru un režisoru mācību celli, lai sarunātos ar vienu no Latvijas izcilākajiem skolotājiem šī vārda cieņpilnākajā nozīmē – Pēteri Krilovu.

Pēc izglītības Pētris ir aktierkino režisors, pēc darba prakses -  ne tikai mākslas, bet arī dokumentālā kino, kā arī teātra izrāžu režisors. Viņš ir no tiem meistariem, kuru mēdz dēvēt par cilvēku pētniekiem. Ne velti, viens no viņa tuvākajiem rakstniekiem ir F. Dostojevskis. Izcilība cilvēku dabas pazīšanā, humānisms, vērīgums un dziļums ir īpašības, kas Pēteri Krilovu dara par skolotāju ar lielo burtu.

Pēteris Krilovs dzimis Rīgā. Pēc vidusskolas beigšanas sācis strādāt Rīgas kinostudijā par rekvizitoru un režisora asistentu. Pirmā filma, kuras uzņemšanas laukumā Pēteris Krilovs nonāca kā režisora asistents, bija Aloiza Brenča debija piedzīvojumu filmas žanrā, leģendārā «Kad lietus un vēji sitas logā» ar Hariju Liepiņu un Eduardu Pāvulu (1967).

1969. gadā Pēteris Krilovs iestājās Vissavienības Valsts kinematogrāfijas institūtā, aktierfilmu režijas fakultātē Igora Talankina meistardarbnīcā. 1975. gadā Pēteris Krilovs institūtu pabeidza, saņemot teicamu atzīmi par diplomdarba īsfilmu «Andra» (pēc Regīnas Ezeras stāsta), režijā debitēja ar kinožurnāla «Padomju Latvija» numuru 21/1975, tad kļuva par otro režisoru Borisa Frumina filmā «Ģimenes melodrāma» (1976), kas plašākai sabiedrībai pazīstama kā Valērija Kargina debija aktiera ampluā, un jau drīz uzņēma arī savu pirmo spēlfilmu «Un rasas lāses rītausmā» (1977). Šī filma glabājas arī LTV arhīvā, kā arī pēc tam sekojušas spēlfilmas: «Vasara bija tikai vienu dienu» (1980), «Mana ģimene» (1982), «Durvis, kas tev atvērtas» (1984) un «Sižeta pagrieziens» (1988), arī trīs īsfilmas - «Nomale» ar izcilu Juri Bartkeviču (1985), un «Maestro» ar Pāvulu mākslinieka tēlā, kura prototipu rakstnieks Anšlavs Eglītis veidojis, sakausējot Tīdemaņa un Sutas personības(1989).

 80.-90.gadu mijā Pēteris Krilovs bija viens no pirmajiem režisoriem, kurš sāka strādāt jaunizveidotajā Rīgas Videocentrā; tomēr pamazām Pēteris Krilovs pievērsās teātra režisora un pedagoga darbam, kuru bija uzsācis 1984.gadā, strādājot par aktiermeistarības pedagogu Tautas kinoaktieru studijā.

1994.gadā Pēteris Krilovs kļuva par Daugavpils teātra režisoru, bijis tā mākslinieciskais vadītājs līdz 1996. gadam. Par leģendāru kļuvis Pētera Krilova vadītais 1993.gada Fjodora Dostojevska romāna «Velni» iestudējums 1993.gadā, kas tapa kā studentu diplomdarbu izrāde, kā arī 1997.gada «Brāļu Karamazovu» iestudējums, kas bija Latvijas Kultūras akadēmijas aktieru kursa diplomdarbs. Starp citu, tieši Zirgu pasta Karamazovu zālē arī notiek P. Krilova un A. Volmāra saruna.

Strādājot Daugavpils teātrī, Pēteris Krilovs kopā ar «Vides filmu studijas» producentu Uldi Cekuli izveidoja dokumentālo filmu «Starp debesīm un zemi - Augšdaugava» (1994), kas saņēma Lielā Kristapa balvu, un arī vēlāk ik pa laikam atgriezās pie kino, uzņemot spēlfilmu «Leģenda par Jāni Tīdemani» (1998), Rīgas astoņsimtgades lielfilmu «Rīga skatās bildes» (2001), bet viens no būtiskākajiem notikumiem Latvijas dokumentālajā kino ir Pētera Krilova dokumentālā filma «Klucis. Nepareizais latvietis» (2008), kā arī pēdējā, ļoti personiskā dokumentālā filma «Uz spēles Latvija», kurā Pēteris lielā mērā saliek patiesos vēsturiskos akcentus filmai «Kad lietus un vēji sitas logā», ar ko viņš uzsāka savas gaitas kino laukumā. 2014. gadā filma saņem balvu «Lielais Kristaps» kā gada labākā pilnmetrāžas dokumentālo filma.

Pēteris Krilovs ir Latvijas Kultūras akadēmijas profesors kopš 1998. gada, saņēmis Latvijas Teātra darbinieku savienības balvu par darbu teātra pedagoģijā (1992) un žūrijas speciālbalvu par izciliem sasniegumiem teātra pedagoģijā (2008).

Komentāri

Kategorijas