«Daudz laimes, jubilār!». Vita Vārpiņa

Vita Vārpiņa ir no tām brīnišķīgajām aktrisēm, kas gan uz skatuves, gan dzīvē spēj noturēt savu stāju un patību un tai pat laikā – izturēties pret  citiem ar neviltotu sirsnību un cilvēcību. Tāpēc Vitu satikt allaž ir ļoti patīkami.

Uz filmēšanu viņa ierodas savā staltajā dejotājas solī, smaidīgaun labprāt iesaistās raidījuma vadītāja Andreja Volmāra jokos, kā jau tas parasti grimējoties notiek. Vitas grims tikai mazliet jāpielabo, jo aktrise atsteigusies no fotografēšanās Dailes teātra topošās izrādes plakātam. Pirmsintervijas sarunās Vita atzīst, ka patiesībā ir diezgan intraverts un kautrīgs cilvēks, to vairākkārtīgi LTV arhīva epizožu fragmentos atzīst arī aktrises kolēģi: Olga Dreģe, Pēteris Liepiņš un Juris Bartkevičs, kas ir arī Vitas aktiermeistarības pedagogs no Liepājas laikiem.

Vita Vārpiņa ir dzimusi 8. februārī. Mācījusies Rīgas 2.vidusskolā, par teātri interesējusies no agriem gadiem, ar lielu aizrautību mācījusies Lidijas Stiebras teātra studijā, diezgan ilgi cerot, ka Lidija galu galā izveidos arī pati savu neatkarīgo teātri. Diemžēl tas nav noticis. Ar skumju sirdi Vita iestājusies LU Filoloģijas fakultātes Žurnālistikas nodaļā, cerībā, ka arī mediju darbā nepieciešama sava daļa aktiermeistarības. Andrejs Vomārs gan Vitai oponē, un aktrise, kas kādu laiku pat pastrādājusiLTV Literatūras un mākslas redakcijas sekretārītes amatā, ļaujas Andreja argumentiem, atsmejot: es tad laikam no žurnālistikas neko daudz nesaprotu. Lai kā tur arī būtu, Vita savu sapni par aktrises karjeru izcīna un 1993. gadā absolvē Liepājas teātra studiju.

LTV arhīvs glabā diplomdarba izrādes, no kurām nozīmīgākā ir Andromahe (Ž.Rasina «Andromahe», 1993), un arī  - Meitene (I.Kalniņa, V.Kalniņa «Ei, jūs tur...»,1992) un Tikla (V.Grēviņa «Gaisa grābekļi», 1991).

Par nožēlu Liepājas studijas vadītājam, režisoram H. Laukšteinam, divi talantīgie, tikko izaudzinātie aktieri – Vita Vārpiņa un arī Egons Dombrovskis – teju tūlīt dodas uz Rīgu. Viņus aicina Rīgas Jaunais teātris un tā toreizējais mākslinieciskais līderis Juris Rijnieks. Un kā gan ne – abi ir stalti dejotāji, kas ar savu stalto stāju un kaislīgo skatuves temperimentu var iekvēlināt ikvienas izrādes skatītāju. Diemžēl Rīgā jaunajiem tik viegli viss neklājas. Ir sarežģītie 90-tie, gribas strādāt, bet Rijniekam nav  daudz nav, ko jaunajiem censoņiem piedāvāt. Galu galā - nav ne nopietnu lomu, ne naudas.

Laikam Vitas aktrises liktenis tomēr zvaigznēs bijis ierakstīts. Proti, 1997. gads nāk ar Dailes teātra galvenā režisora Kārļa Auškāpa aicinājumu, unVita Vārpiņa tiek ierakstītaDailes teātra aktieru štata sarakstā. Un tā tas ir līdz šim brīdim. Ir bijis daudz ļoti skaistu lomu: Solveiga (M.Zālītes «Pērs Gints nav mājās», 2007), Sjūza (G.Ouvena «Brutāls un dēls», 2016), Ogistīne (R.Tomā «8 mīlošas sievietes», 2016), Vera Nikolajevna Šejina (A.Kuprina «Granātu krāsas aproce», 2016), Anna (F.Zellera «Ja tevis vairs nebūtu», 2015),  Enija (T.Stoparda «Tas īstais, tā īstā», 2012), Trīne (R.Blaumaņa «Trīnes grēki», 2012), bet laikam viena no pašām nozīmīgākajām:Marija Stjuarte (F.Šillera «Marija Stjuarte», 2010).

LTV arhīvs glabā arī ierakstus no sadarbības projektiem ar kolēģi Jāni Paukštello, ko Vita sauc par savu draugu un varbūt pat dvēseles radinieku. Viena no skaistākajām ir J. Paukštello jubilejas izrāde «Tintē, bet balts» (2011), kas balstīta I. Ziedoņa darbos un ir visu izrādes dalībnieku kopīgi veidots projekts.

Vitas kinokontā ir tikai viena liela loma, taču necerēti veiksmīga: Raimonda mamma («Mammu, es tevi mīlu», rež.J. Nords, 2013). Filma 2014.gadā atzīta par Latvijas labāko spēlfilmu un saņēmusi «Lielā Kristapa» balvu, kā arī -par Eiropas labāko bērnu filmu. Skatītāji redzēs kadrus no Vitas un viņas kolēģu piedalīšanās Berlīnes kino festivālā, kā arī amizantus stāstus par to, ka filmu vispirms noskatījušies viņas bērni, bet aktrise pati  - tikai Berlīnes kinofestivāla laikā.

Komentāri

Kategorijas