«Daudz laimes, jubilār!». Andris Freidenfelds

27. janvāra novakare Latvijas Televīzijā solās būt šarmanta – Andreja Volmāra vadītā raidījuma «Daudz laimes, jubilār!» viesis būs Andris Freidenfelds jeb Fredis, kā parasti dēvē populāro komiķi. Gan Andrejs, gan Fredis ne reizi vien kāpuši uz vienām un tām pašām publiskajām skatuvēm, abi gan vadījuši, gan (kā autori) veidojuši dažādus LTV raidījumus, bet nu jau kādu laiku nav tikušies.

Kā liecina LTV arhīvi, Fredis savu jokotāja karjeru sācis 90. gados ar LTV joku raidījumu «Pirmā Prognoze», kas mūsdienu skatam ir gan tehniski, gan arī saturiski novecojis. Taču tieši šis raidījums bija ļoti nozīmīgs tramplīns gan Andrim pašam, gan pavēra jaunas publiskās izturēšanās un uzdrīkstēšanās robežas tā laika vēl diezgan stīvajā publiskajā komunikācijā. Toreiz kopā Andu Linužu Fredis «ālējās» dažādās dziedošās un runājošās izpausmēs, tomēr skatītājiem iemīļotākais bija viņa izgājiens diezgan brutālā zobārsta Freda tēlā. 

«Pirmā Prognoze» ir nozīmīga vēl kādā jomā: tieši no «Pirmās Prognozes» piedalīšanās Tijas Auziņas izauklētajās «Bildēs» radās grupa «Labvēlīgais tips», kurā Fredis ir neapšaubāms idejiskais un radošais līderis, kurš ap sevi sapulcējis lieliskus, profesionālus mūziķus, kas priecē ne tikai ar azartisku, profesionālu muzikālo sniegumu, bet arī ar lielisku humora izjūtu. Rezultātā «Labvēlīgais tips» ir tāda gudru un izglītotu jokotāju komanda, kas cauri gadiem pulcē pilnas klausītāju un skatītāju zāles. Kopā ar puišiem koncertē dejotājas no grupas «Fandango», deju iestudēšana ir Freda draudzenes, horeogrāfes Agneses Vīksniņas ziņā. Viņas ietekmēs Fredis jau gadiem atmetis smēķēšanu un kļuvis par veģetārieti.

Fredis ir arī radio SWH dīdžejs un, varētu pat teikt – zvaigzne. Ilgus gadus ik rītu sācis jau ap pieciem, lai kopā ar omulīgo Ufo vadītu klausītāju iemīļotās, lustīgās «BB brokastis», Andris ir priecīgs, ka tagad darba diena sākas «normālā laikā» – plkst. 12 un beidzas plkst. 15. Reizi nedēļā Andris klausītājus iepriecina ar savu autorraidījumu „Mazā Sestdiena”: ik trešdienu Radio SWH plkst.19:00 viņš klausītājus ne tikai priecē ar izmeklētu mūziku, bet arī sniedz saturisku baudījumu. „Uz Džonu Kenediju Dallasā neviens nav šāvis, Merilina Monro arī joprojām pie labas veselības,” raidījuma pieteikumā ieintriģē Fredis.

Daudzi Freda daiļrades mīļotāji nezina, ka viņš izglītojies kino režijā pie Anša Epnera un patiesībā ir nopietns, diezgan pedantisks intelektuālis, kam, kā viņš pats izsakās, «jau sen ir apnikušas «Alumīnijas cūkas» un «Smilšu krāsas portfelīši». Bet publika mani ne vienmēr grib saprast,» nopūšas mākslinieks.

Latvijas Televīzijas arhīvi par A. Freidenfeldu atklāj vēl arī daudz citu interesantu un mazāk zināmu lietu: viņa dzīves ceļš sācies izsūtījumā Krievijā, savu lielo brāli saticis jau izaugušu, pēc armijas. Savulaik mācījies tehnikumā, skaitļotāja specialitātē, kas viņu interesējusi pavisam maz, bet četru gadu mācības turpinājis dramatiskā pulciņa dēļ. Andrejs Volmārs Fredim katrā ziņā atprasīs kādu rindu no Plūdoņa «Pazudušā dēla», ko viņš spēlēja toreiz, nu jau pirms diezgan daudziem gadiem.

Komentāri

Kategorijas