Ielas garumā. Alūksne. Rīgas, Miera, Margaritas un Pils ielas

Rīgas iela Alūksnē ir salīdzinoši jauns ceļš, bet turpat līdzās, vietām daļēji pārklājoties, vijas senais pasta ceļš no 17.-18.gadsimta. Tā tuvumā Kanceles kalnā, kur atradusies pirmā Alūksnes baznīca, esot aprakti Templiešu ordeņa dārgumi. Daļu gan izracis krievu karaspēks un cars Pēteris I par templiešu naudu uzcēlis Sanktpēterburgu. Alūksnē leģendu netrūkst, bet vispārzināms ir fakts, ka mācītāja Ernsta Glika audžumeita Marta Skavronska kļuva par Krievijas ķeizarieni Katrīnu I.

Daudz leģendu apvij Marienburgas cietoksni, kas atradās uz salas Alūksnes ezerā, bet pilsēta izauga no muižas ezera krastā, kad grāfs Voroncovs savu īpašumu pārdeva baronam fon Fītinghofam. Ozolkoka pils deva nosaukumu ielai, bet muižas un apkaimes ļaužu attiecības bijušas visai naidīgas: pils dedzināta un demolēta. Tomēr parkā saglabājušies daži vēsturiski paviljoni, bet mūsdienās tēlnieki darinājuši interesantas mazās arhitektūras formas.

Pēc 1920. gada zemes reformas, muižas īpašumus sadalīja. Dažas ēkas piešķīra aktrises Ilgas Hincenbergas onkulim. Ņemot hipotekāro kredītu, brāļi Hincenbergi saimniecības ēkā ierīkoja eļļas spiestuvi, bet bijušajā palmu mājā iekārtoja dzīvokli, ko tagad mantinieki atjauno. Pilī atrodas Alūksnes vēstures muzejs un Verneru ģimenes «Vides labirints».   

Komentāri

Kategorijas