Daudz laimes, jubilār! «Daudz laimes, jubilār!». Baiba Broka

Raidījumu cikls «Daudz laimes, jubilār!» 20. janvārī atsāk darbu pēc svētku brīvdienām. Ciemos pie raidījuma vadītāja Andreja Volmāra skatītāju iemīļotā Jaunā Rīgas teātra aktrise Baiba Broka.

Baiba dzimusi rakstnieka un kinoscenārista Antona Broka un Māras Brokas ģimenē, viņai ir vecāks brālis un māsa, ar ko esot ļoti tuvas un mīļas attiecības.

Profesionāli izglītojusies Lidijas Stiebras aktieru studijā, arī Rīgas kinostudijas Tautas kinoaktieru studijā. 1996. gadā absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmiju.

Baibas profesionālais liktenis, šķiet, ir ļoti laimīgs. Proti, Baiba ir viena no vadošajām Latvijas aktrisēm, strādā starptautiski pazīstamajā Jaunajā Rīgas teātrī, kura mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis Baibu nosaucis par savu ideālo aktrisi.

Šķiet, arī privātajā dzīvē Baiba ir laimīga – viņas vīrs Gatis Builis ir teātra skaņu režisors un labi izprot aktrises sarežģīto darba grafiku un specifiku. Ģimenē ir divi bērni – meita Barbara un dēls Teodors. Baiba ir ļoti iejūtīgs, mierīgs un patīkams sarunu biedrs. Viņa saka, ka cilvēciskais kontakts ir ļoti svarīgs. Visur. Arī intervijā un it īpaši jau teātra darbā.

«Partneris ir viss! Tā esmu mācīta un arī pieredzē pārbaudījusi, ka vislabāk tu nospēlē savu lomu, ja redzi, dzirdi, mīli savu partneri. Tas ir paradoksāli – tu it kā spēlē otram, bet patiesībā dabū labumu sev. Arī monologs tik un tā ir dialogs, tikai jāsaprot, kas ir partneris – skatītājs, Dievs...?» Baiba raksturo pieredzē pārbaudīto.

Protams, partneri atšķiras, ir vienādi domājošie, un ir tādi, ar kuriem ir grūtāk.

«Lai gan šeit, Jaunajā Rīgas teātrī, mēs esam tā saberzušies, ka nav partneru, ar kuriem būtu grūti. Tikai vienā varbūt jāiegulda vairāk, citā mazāk. Attiecības ar partneri man ir ļoti svarīgas arī ārpus izrādes.»

LTV arhīvs glabā daudz interesantu materiālu gan par Baibu pašu, gan arī viņas partneriem teātrī – V. Daudziņu, A. Keišu, E. Kļaviņu, G. Āboliņu un arī režisoru A. Hermani… Ar četriem pēdējiem esam runājušies ar raidījuma «Daudz laimes, jubilār!» ietvaros, un intervijas var apskatīt LTV mājas lapā, kā arī bagāto LTV videomateriālu klāstu par šiem māksliniekiem.

Viens no senākajiem materiāliem, kas fiksējis gluži jauno Baibu, tikpat kā no vidusskolas sola, ir režisores Dzidras Ritenbergas filma «Valsis mūža garumā» (1990), par ko aktrise saņēmusi «Lielā Kristapa» balvu. Filmā Baiba padomju laika valsi griež kopā ar Daini Porgantu, toreiz arī jauno aktieri, kas atšķirībā no Baibas gan jau ir profesionāli izglītots un dzīvē nesen kļuvis par tēti.

Saskaņā ar filmas scenāriju Baibas varonei Daiņa Porganta tēlotais puisis īsti nav pie sirds, bet dzīvē mēdz būt gluži pretēji. Dainis Porgants intervijā Andrejam Volmāram atzinās, ka filmēšanas divskatos šķitis, ka aiz jaunās, brūnacainās vidusskolnieces mulsuma slēpies arī kāda jūtu trīsa. Arī vēlāk, ārpus filmēšanas, parkā pastaigājoties ar mazo meitiņu, netīšā satikšanās ar Baibu, šķiet, nesusi tādas kā kautrīgas nojautas.

Andrejam ir, ko jautāt gan par «Valsi mūža garumā», gan par «Aspaziju…», ar ko Baibai bijusi gluži vai kosmiska saslēgšanās (arī Gada aktrises balva «Spēlmaņu naktī», 2015), gan par nopelniem, saņemot Lilitas Bērziņas balvu (2007), gan darbu pie daudzām citām lomām sadarbībā ar dažādiem režisoriem gan kino, gan teātra iestudējumos.

Komentāri

Kategorijas