Nacionālie dārgumi. 100g kultūras. Kinoteātrim „SplendidPalace” – 95

„SplendidPalace”-kinoteātra ēka Rīgā Elizabetes ielā celta zem laimīgas zvaigznes, jo neraugoties uz vēsturiskiem satricinājumiem, kino turpat gadsimtu ilgi tajā skatījušās pirmskara, pēckara un mūsdienu skatītāju paaudzes.

Ēka bijusi pirmā celtne Rīgā, kas ar 824sēdvietām celta tieši kino skatīšanās mērķim. Tā atklāta 1923.gada 30.decembrī ar T. Brauningafilmu „Zem diviem karogiem”. 1929.gadā„SplendidPalace” jau tiek demonstrētas skaņu filmas.

Celtne ir nozīmīgs kultūrvēstures piemineklis – grezns neobaroka un neorokoko stilu apvienojums. Tās arhitekts ir Fridrihs Kārlis Skujiņš, betdekoratīvo veidojumu autori – tēlnieki Rihards Maurs un Jēkabs Legzdiņš, savukārt griestus apgleznojis Hermanis Grīnbergs.

1952.gadā kinoteātris tiek pārsaukts par „Rīgu”, bet 1969.gadā tam blakus uzcelts otrs – „Spartaks”. Atjaunošanu un rekonstrukciju teātris piedzīvo no 2006.līdz 2010.gadam, pēc tam tiek atjaunots arī vēsturiskais nosaukums.

Jau kopš atklāšanas brīža kinoteātris izcēlies ar kvalitatīvu filmu programmu, mēmā kino laikos arī ar izcilu orķestri, un vienmēr bijis latviešu kino prezentācijas vieta. Kā tradīcijasturpinās mūsdienās, ar kādu filmu programmu un pasākumu klāstu tiek uzrunāti skatītāji– par to „Nacionālo dārgumu” studijā saruna ar raidījuma viesiem: kinoteātra programmas kuratori Dairu Āboliņu, arhitektūras eksperti Vitu Bangu un kinorežisoru Rolandu Kalniņu.

Komentāri

Kategorijas