„Daudz laimes, jubilār!”. Elita Veidemane

Andrejam ir vesela arhīva materiālu kolekcija, ko Elitai parādīt, savukārt jubilārei pašai – daudz kolorītu stāstu. Un, kā gan ne? Viena no interesantākajām TV aizkadra pieredzēm Elitai saistīta ar scenāriju veidošana skatītāju iemīļotajam raidījumu ciklam «Krodziņā pie Paula» (režisore Svetlana Rudzīte, redaktore Ilze Strenga, projekta vadītāja Iveta Lepeško). Interesanti, ka šogad, 8. novembrī apritēja apaļi 10 gadi, kopš 1. «Krodziņš» izgāja LTV ēterā. «Toreiz Raimondam Paulam bija savs krodziņš, kurā šefpavārs bija Žoržs Siksna, bet par oficianti piestrādāja Ieva Pļavniece,» ar smaidu atceras Elita Veidemane. «Krodziņa viesi bija īpaši -  Maestro labi zināmi draugi, cilvēki, kuru kompānijā viņš visos laikos juties labi!» – tā bija iecerējusi scenārija autore un šāsdienas jubilāre E. Veidemane. Bet mēs gan zinām, ka šie cilvēki bija arī visu mūsu – skatītāju –neklātienes draugi, tautā iemīļoti aktieri un dziedātāji: V. Lapčenoks, A. Krauze, I. Busulis, A. Robežnieks, J. Paukštello, J. Strenga... Un, protams, ka par katru ir savs stāsts.

Elitai ir ne tikai raidījuma veidotājas pieredze, viņai ir arī dziedātājas, pat rokeres pieredze. Kopā ar dzīvesdraugu Aivaru Brīzi viņa iedziedājusi vairākas dziesmas, no kurām skatītājiem laikam visvairāk prātā palikusi R. Paula un G. Rača «Tikai nesaki nevienam».

LTV bagātais arhīvs glabā materiālus arī no Atmodas laikiem, kur spēcīgi iezīmējas Elitas pilsoniskais un žurnālistes raksturs, vadot Latvijas Tautas frontes izdevumu «Atmoda» (pēc Latvijas neatkarības atgūšanas – «Atmoda - atpūtai»). Būt par galveno redaktori pārmaiņu un revolūcijas laikos – tas prasīja ne tikai krampi, bet arī drosmi un spēju uzņemties risku. 2000. gadā Elita saņēmusi IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.

Interesanti, ka Elita žurnālistiku nav studējusi. Pēc izglītības viņa ir filoloģe, specializējusies latviešu valodā un literatūrā. Daudzi nezina, ka no 1980.—1981. gadam E. Veidemane bijusi latviešu valodas un literatūras skolotāja. Tiesa gan, ne dzimtajā Rīgā, bet Jūrmalas 4. vidusskolā. Taču jau pēc gada pievērsusies žurnālistikai un 7 gadus darbojusies laikrakstā «Padomju Jaunatne».

Vēlāk Elita Jūrmalā atkal atgriežas - kļūstot par laikraksta «Jūrmalas avīze» galveno redaktori (2001), 2004. gadā īslaicīgi bija žurnāla «Septiņi» galvenā redaktore, savukārt 2007. gadā kļuvusi par žurnāla «Vakara Ziņas» redaktori. No 2008. gada jūnija ir laikraksta «Neatkarīgā Rīta Avīze» galvenās redaktores vietniece.

Skandalozu slavu Veidemane ieguva pēc rakstu sērijas «Vīrieši manā mūžā» publicēšanas, kā arī intervijas žurnālam «Pantera» (1995). Drosme nostāties viedokļu krustugunīs Elitai raksturīga, protams, ne tikai sociāli politisku, bet arī personisku un pat privātu jautājumu aspektā. Nav šaubu, ka tas nesis arī daudz sāpīgu brīžu. Taču Elitas stilā vienmēr būs izvēlēties dzīvot ar kaisli, tā, lai justu, ka «dzīve notiek».

Vai kaut kas ir mainījies tagad, 2018. gada 9. decembrī?

Komentāri

Kategorijas