„Daudz laimes, jubilār!” Andris Keišs

Andris Keišs, viens no mūsdienu talantīgākajiem un šarmantākajiem aktieriem, ir ļoti aizņemts: pirmkārt, uz viņa pleciem turas liela daļa JRT repertuāra, taču, šķiet, nav filmu režisora, kura izvēle, skatoties lomu sarakstā, nekristu tieši uz Keišu. Jo ko gan nevar nospēlēt Keišs? Visu!

Filmu Latvijas simtgades gadā ir daudz, un var tikai pabrīnīties, kā Keišs, papildus slodzei teātrī, paspējis nofilmēties vēl tik daudzos kino projektos! Savukārt LTV arhīvs liecina, ka aktieris nesaka «nē!» arī televīzijas režisoru iecerēm. Starp citu LTV uzkrājis vairāk nekā 300 vienību ar A. Keiša piedalīšanos. Lieki teikti, ka arī TV ierakstos Andrim ir atbildīgās galvenās lomas. Kā viņš to dabū gatavu?

Pats viņš saka: vispār radošais process, tas, ka viss notiek, mani nomierina. Arī aicināts uz sarunu ar Andreju Volmāru raidījumu ciklā «Daudz laimes, jubilār!», Andris viegli atbild: «Kāpēc gan ne?»…

Andris Keišs dzimis 1974. gada 26. novembrī Baltinavas pusē, tāpēc daba, plašums, ūdeņi, atsaucība un dāsnums, - tas viņam ir dvēselē no bērnības.

Teātra mākslā izglītojies Latvijas Kultūras akadēmijas P. Krilova aktiera kursā kopā ar Artūru Skrastiņu, Baibu Broku, tagadējo kino režisoru Gati Šmitu un teātra režisoriem Regnāru Vaivaru un Ģirtu Ēci. Ar ikvienu no viņiem Keišam joprojām turpinās radoša sadarbība un draudzība. Studijas beidzot, diplomdarbam Krilovs izvēlējās Dostojevska «Brāļus Karamazovus» un Keišs atceras, ka tas bijis laiks, kad dzīvojis tikai teātrim. Arī vēlāko laiku, kamēr bērnu vēl nav bijis, aktieris atceras kā pilnīgu nodošanos profesijai. Tiesa, jau toreiz viņš bija ļoti noslogots, jo vienlaicīgi strādāja trijos teātros: Krievu drāmā, Nacionālajā un Jaunajā Rīgas.

Par vienīgo un galveno darba vietu Jaunais Rīgas Teātris Keišam kļuva 1997. gadā, kad sākās  Alvja Hermaņa ēra un lielo lomu laiks. Pirmais Keiša lielais varonis bija Marats izrādē «Mans nabaga Marats», kopā ar Baibu Broku un Vili Daudziņu. «Sākumā es nesapratu, ko Alvis Hermanis domā, likdams mums izrādes lauku piedomāt pilnu ar tīrām, labām domām,» atceras aktieris. «Es arī neesmu tāds pozitīvās domāšanas atbalstītājs. Bet vēlāk, pēc gadiem, es fiziski sajutu, ka ap izrādi un arī mūsos pašos viss ir tāds tīrs un ļoti pozitīvi lādēts. Arī skatītāji to juta. Tāpēc šī izrāde bija īpaša, un to noņēma tikai tāpēc, ka Baiba Broka bez skatītāju smaida vairs nevarēja teikt tekstu: Man ir 16! Laiks vienkārši bija pagājis!»

«Revidents», «Mēnesis uz laukiem», «Klusuma skaņas», «5 vakari» 2000-šajos gados, arī 2010- tajos panākumu ceļš ved tikai kalnā: «12 krēsli», «Cerību ezers», «Otello», «Ilgu tramvajs», «Kārkli» un šīs sezonas atklāšanas izrādē «Linda Vista» – atkal galvenā loma! Daudz nomināciju, daudz balvu, tai skaitā – Triju zvaigžņu ordenis kā valsts atzinība par ieguldījumu Latvijas teātra un kino mākslā. Tai skaitā liela loma Latvijas simtgades lielajā spēlfilmu žanra projektā «Homo Novus» (2017). Tai skaitā – galvenā loma pasaulē atzītākā krievu kino režisora Andreja Zvjaginceva filmā «Nemīlestība» (2017), piedalīšanās Kannu kino festivālā un starptautisks novērtējums.

Komentāri

Kategorijas