Nacionālie dārgumi.100 g kultūras. Ēvalds Valters – teātra un Atmodas leģenda

Svinot Latvijas simto dzimšanas dienu, nevaram nepieminēt viņu – strēlnieku un mākslinieku Ēvaldu Valteru, kurš arī pats savā mūžā piedzīvojis gadsimtu un vienmēr ticējis, ka Latvijai lemts būt brīvai. Savas dzīves laikā leģendārais teātra un kino aktieris  parādīja, ka iekšēji brīva personība arī grūtos laikos var neliekties un nelūzt.

Mūža nogalē,  Atmodas laikā viņam bija lemts kļūt par latviešu nacionālo simbolu - neaizmirstamā uzruna Tautas frontes atklāšanas kongresā  Ēvaldu Valteru padarīja par visas tautas patriarhu, tādēļ bija pašaprotami, ka tieši viņš kopā ar Albertu Belu 1988.gada 11.novembrī atjaunotajā Lāčplēša dienā uzvilka sarkanbalsarkano karogu Rīgas pils Svētā gara tornī un bija pirmais, kurš saņēma atjaunotās Latvijas Republikas pasi.

Ar gaišu un priecīgu prātu apveltītais kurzemnieks , kā jauneklis gandrīz izkarojies strēlniekos - Jukuma Vācieša slavenajā pulkā; pēc Pirmā pasaules kara Maskavā mācījies aktiermeistarību Vahtanga studijā, tad atgriezies Latvijā, kur kā aktieris un režisors darbojies gan Liepājā, gan Jelgavā līdz nonācis pie Smiļģa Dailes teātrī, uz kura skatuves viegli un rotaļīgi gadu gaitā nospēlētas neskaitāmas raksturlomas. Arī kino neaizmirstamas ir Valtera atveidotās dažkārt apjomā nelielās, bet pārsteidzoši spilgtās lomas tādās zelta klasikas filmās kā „Vella kalpi”,„Mans draugs – nenopietns cilvēks”, „Emīla nedarbi” u.c.

Valters bijis dabas un grāmatu mīlētājs, franču valodas cienītājs – viņš tulkojis Lafontēna „Fabulas”, kuras arī izdotas 1980.gados;  mazāk zināms ir fakts, ka nebrīves gados viņš bijis pievērsies arī politiskajai dzejai. Ar pseidonīmu Ints Baltarājs  50.gados Ēvalds Valters sacerējis pretpadomju poēmu „Rusiāde”, ko veiksmīgi, pateicoties savām franču valodas zināšanām, izdevies nogādāt Zviedrijā un Rietumos arī publicēt. Saprotamu iemeslu dēļ sabiedrībai  šis fakts tiek atklāts tikai pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Kas bija viņa personības spēka un ilgmūžibas noslēpuma atminējums? Kas viņu padarīja par nedalītu autoritāti sabiedrības, skatītāju un ģimenes acīs? Atmiņās un domās dalīsies dēls Raitis Valters, aktrise Mudīte Šneidere un teātra zinātnieks Jānis Siliņš.

Komentāri

Kategorijas