Daudz laimes, jubilār! Mārtiņš Rītiņs

Šo svētdien raidījumā ciemos pie Andreja Volmāra – latviešu pavārmākslas meistars Mārtiņš Rītiņš. Daudzkārt filmēts un intervēts, kļūdams arī par mediju cilvēku, kurš saglabājis savu neatkārtojamo un šarmanto «ārzemju latvieša» intonāciju un visvairāk pazīstams ar tautā jau folklorizējušos teicienu: «kas var būt labāks par šo?»

Jubilārs dzimis 1949. gada 19. oktobrī Apvienotajā Karalistē, Anglijā, latviešu ģimenē. Vecāki - Hermīne Bikšis un Genriks Rītiņš. 1971. gadā absolvējis Vestminsteras tehnikumu Londonā. No 1970. gadu vidus līdz 1990. gadu sākumam strādājis dažādos ēdināšanas uzņēmumos viesnīcu tīklā «Grand Metropolitan Hotels». No 1984. līdz 1992. gadam bijis Toronto uzņēmuma Martins Catering Ltd īpašnieks. 1993. gadā, pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, atgriezies dzimtenē.  Turpinājis darboties restorānu biznesa laukā.

1994. gadā M. Rītiņš kļuva par restorāna «Vincents» direktoru un šefpavāru, Latvijas restorānu biznesa latiņu paceldams neredzēti augstu – tas bija kas jauns ne tikai viesiem, bet arī darbiniekiem. Pie Rītiņa arī kartupeli bija jāmācās tīrīt «pa jaunam». Patiesībā tā bija cita kultūra un cita atdeve. Bet, kas zina, varbūt tā pati vecu vecā – Latvijas darba tikuma tradīcija, ko uzņēmīgie latvieši trimdā bija labāk saglabājuši nekā mēs, Padomju Latvijā dzīvojot?

Patiesībā Mārtiņa Rītiņa ārēji maigais raksturs sevī slēpj lielu uzdrošināšanās spēku, jo nav viegli ir atbraukt no sakārtotas valsts un atstāt savu restorānu ar gadiem koptu klientūru, lai sāktu visu no gala citā, kaut arī ļoti mīļā vietā –  Latvijā. 2007. gadā M. Rītiņš saņem piektās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.

Līdz 2017. gadam, kad jubilārs restorāna vadību nodod vīnzinim Raimondam Tomsonam, ko, starp citu, pats ir izaudzinājis no gluži jauna oficianta, Rītiņš ir pieņēmis daudzus izaicinājumus, tai skaitā – vadīt Latvijas televīzijas raidījumu «Kas var būt labāks par šo?». Regulāra sadarbība ilga veselus 10 gadus un daudzu latviešu brīvdienu rītus darīja omulīgākus gan ar iedvesmojošām kulinārijas idejām, gan ar sirsnīgu labestību.

Tieši omulība, labestība un drosme mesties visādos izaicinājumos – tie ir iemesli, kāpēc Mārtiņš bieži ticis aicināts arī citos TV projektos : aktiera G. Āboliņa vadītajā «Laimes spēlē», G. Skrastiņa vadītājā LTV spēlē «No pusvārda», piedalījies arī dažādās diskusijās gan par uzņēmējdarbību, gan kultūru.

Rītiņš ir «feinšmekers» – viņam patīk baudīt lietas. Un viena no viņa baudām – mūzika, īpaši opera. Latvijas TV glabā arī materiālus, kuros Mārtiņš mēģina dziedāt. Iespējams, ka humoru mīlošais raidījuma vadītājs Andrejs Volmārs mazliet pajokos: Tiešām! Kas gan var būt labāks par operdziedātāju … Mārtiņu Rītiņu? Skatieties raidījumā «Daudz laimes, jubilār!»

Komentāri

Kategorijas