Nacionālie dārgumi.100g kultūras - Žanis Lipke

Pavisam drīz ceļu pie skatītājiem uzsāks režisora Dāvja Sīmaņa vēsturiskā filma „Tēvs Nakts”. Tas ir ekranizēts stāsts par cilvēku glābēju Žani, īstajā vārdā Jāni Lipki. Viņš kopā ar sievu Johannu, iesaistot draugus un paziņas, Otrā pasaules kara laikā no nāves izglāba vairāk kā 50 ebreju. 

Īsto skaitu pats nemaz nezinājis, bet jautāts, teicis: „ Ko varēju, tik glābu”, un nožēlojis, ka nav izdevies paglābt vēl vairāk. Galvenā slēptuve atradusies Ķīpsalas mājas pagalmā zem malkas šķūņa grīdas, kur pastāvīgi uzturējusies 8- 12 cilvēku.  Patvērumi ebrejiem bijuši sameklēti arī citās Rīgas vietās, kā arī laukos, Dobeles apkaimē.

Pēc kara ilgus gadus glābēji un izglābtie tikušies divreiz gadā – Jāņos un Ziemassvētkos, turpat pie Lipkēm Ķīpsalas namiņā. Bet padomju vara uz Žaņa paveikto raudzījusies ar aizdomām.

Uz Žanim Lipkem un viņa sievai piešķirtās Izraēlas valsts augstākā pagodinājuma medaļas rakstīts: „Kas izglābis vienu cilvēku, izglābis visu pasauli”.  Lipkes vārdā nosaukta iela Rīgā, bet 2013.gadā Mazajā Balasta dambī atklāts arhitektes Zaigas Gailes veidotais muzejs - memoriāls.

Izteikti daudzi minējumi, kādēļ, riskējot ar savu un ģimenes locekļu dzīvību, Žanis no ostas strādnieka un šofera kļuva par cilvēkglābēju.  Viņš pats uzskatījis, ka tas, ko izdarījis, gluži vienkārši ir bijis cilvēka pienākums. Par Žaņa Lipkes unikālo personību „Nacionālo dārgumu” studijā sarunāsies jaunās Latvijas simtgades filmas „Tēvs Nakts” režisors Dāvis Sīmanis, Žaņa Lipkes vedekla Ārija Lipke un Lipkes muzeja direktore Lolita Tomsone.

Komentāri

Kategorijas