Ielas garumā. Tapešu un Gregora ielas

Jauno sezonu «Ielas garumā»sāksim Zasulaukā, kur atrodas divas ielas ar intriģējošiem nosaukumiem - Tapešu un Gregora ielas. Vēsturnieks Kārlis Sils mums parādīs, kur atradusies tapešu fabrika, kas devusi nosaukumu ielai.

Abas ielas ierīkotas uz Zasulauka muižas zemes, bet 18. gadsimtā muižiņas īpašnieks bija Jānis Šteinhauers – bagātais latviešu mastu šķirotājs un vietējo hernhūtiešu vadonis. Silu ģimenes ligzda atrodas zviedru kapteiņa Johansona celtajā skaistajā koka ēkā, kas paslēpusies koku lapotnē Gregora ielā iepretim Gaiļu «muižiņai». Smagā ormaņa Jāņa Gaiļa dzimta -  jau sestajā paaudzē! - šajā īpašumā mīt kopš 1860. gada, un dzimtas vēsturē ierakstītas Latvijas vēstures dramatiskākās lappuses: divi pasaules kari un bermontiāde, represijas, īpašuma zaudējums un tā atgūšana. Turpat kaimiņos atrodas Šmulderu nams, kuru Latvijas brīvvalsts gados uzcēla Voldemārs Šmulders –  pirmais akadēmiski izglītotais kuģu būvētājs, kurš līdzdarbojies ledlauža «Krišjānis Valdemārs»projekta izstrādē un uzraudzījis tā būvi Francijā. V. Šmulderu padomju vara nošāva Soļikamskas nometnē, bet ģimeni izsūtīja uz Sibīriju. Viņa bērni pēc kara gan atgriezās dzimtajā ielā, taču ne savās mājās, bet... bērnu namā otrpus ielai.

Unas Balodes ģimene Tapešu ielā savukārt atjauno koka ēku, kura piedzīvojusi jaunāko laiku vēstures dramatiskos pavērsienus: īpašuma mantinieks uzticas krāpniekiem un tiek izlikts no mājām, bet īrnieki spiesti izturēt ēkas likumīgo un nelikumīgo īpašnieku patvaļu banku krīzes gaisotnē. Tagad simtgadīgais koka nams atdzimst kā Fēnikss no pelniem.        

Komentāri

Kategorijas