Kaļķu iela

Ielai vārdu devis Vecrīgas nocietinājumu tornis – Kaļķu tornis. Simboliski, ka stāstam izvēlētais laiks ir janvāris, kad pieminam 1991. gada barikādes. Toreiz Vecrīga atkal bija cietoksnis un postenis Nr.1 atradās Rīgas Politehniskā institūta (tagad RTU) centrālajā ēkā. Tā laika notikumus atceras aktīvs tautfrontietis Aleksejs Ozoliņš, bet citus posteņus Kaļķu ielas garumā raksturo Andris Dubovs – Dubovskis.

Viduslaiku Rīgas namu paliekas slēpjas gan pagrabu velvēs, gan arhitektu birojos, bet unikāli 18. gs. interjeri izpostīti un sienu gleznojumi diemžēl pārklāti ar eiroremonta apmetuma kārtu.

Nesen atjaunota vēsturiskā biedrības Uļej ēka, ko 1882. gadā projektējis arhitekts Reinholds Šmēlings un kurā atrodas Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris.

Izcilajā jūgendstila ēkā, kas tapusi 1912./13. gadā pēc arhitekta Paula Mandelštama projekta, atrodas padomju laika mantojums – sociālistiskā reālisma sienu gleznojumi, kas nu jau uzskatāmi par unikālu mantojumu.

Pirms kara un pat padomju laikos Kaļķu ielā atradās smalki veikali un modes nami, atceras modes māksliniece Asnate Smeltere. Diemžēl tagad pilsētas centrālā iela padarīta nevajadzīgi raiba un zaudējusi savu izsmalcinātību

Komentāri

Kategorijas