Baleta «Riekstkodis» librets

Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītā projekta „Teātris.zip” ietvaros 23.decembrī LTV1 un LTV7 (LTV1 – plkst. 17.55, LTV7 – plkst. 17.45), kā arī LTV.LV tiešraidē no Latvijas Nacionālās operas translēs klasiskā baleta pērli – Pētera Čaikovka baleta “Riekstkodis” iestudējumu. Pirms šī notikuma piedāvājam baleta libretu un fragmentu no baleta iestudējuma 1993. gada ieraksta.

Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītā projekta „Teātris.zip” ietvaros 23.decembrī LTV1 un LTV7 (LTV1 – plkst. 17.55, LTV7 – plkst. 17.45), kā arī LTV.LV tiešraidē no Latvijas Nacionālās operas translēs klasiskā baleta pērli – Pētera Čaikovka baleta “Riekstkodis” iestudējumu. Pirms šī notikuma piedāvājam baleta libretu un fragmentu no baleta iestudējuma 1993. gada ieraksta.

Pēteris Čaikovskis

Riekstkodis

Horeogrāfs inscenētājs: Aivars Leimanis
Diriģents: Farhards Stade
Scenogrāfs un kostīmu mākslinieks: Aleksandrs Vasiļjevs

Baleta darbība notiek Rīgā 19.gadsimta beigās - te jūtama pilsētas senlaicīgo ieliņu gaisotne, atrodami jūgendstilā veidoti interjeri, augu motīvi un efektīgi kontrasti: ārā ir ziema, bet telpās zied puķes. Ziemassvētku vakarā mazā Marija saņem dāvanā lelli – Riekstkodi. Rotaļlietas zem eglītes atdzīvojas, un sākas brīnumaini piedzīvojumi – istabā iebrūk peļu armija, Riekstkodis pārvēršas par princi, atbrīvo Mariju un aizved viņu uz pasaku zemi.

Librets

PROLOGS

Uz skatuves uzburta kāda pilsēta slavenajā un senajā Hanzas savienībā 19.gadsimta beigās. Varbūt Lībeka? Brēmene? Bet varbūt Rīga? Te Ziemassvētku naktī, kad zemi apciemo brīnumi, piedzimst un īstenībā pārtop kādas jaunas meitenes sapnis.

I CĒLIENS

Padomnieka Štālbauma namā valda pirmsvētku satraukums un kņada. Visi gatavojas mājas karnevālam Ziemassvētku vakarā. Cits pēc cita ierodas maskās tērptie viesi. Faķīra tērpā atnāk arī bērnu mīļotais tēvocis Droselmeiers. Sākas dejas. Klāt arī Ziemassvētku vecītis ar dāvanu maisu. Dāvanas saistītas ar katra saņēmēja slepenajām ilgām un sapņiem. Lai tiktu pie tām, ikvienam jāsniedz priekšnesums. Kad maisā palikusi vairs tikai viena dāvana - dīvaina lelle, kura kož riekstus - Riekstkodis, Ziemassvētku vecītis noslēpumaini izgaisis. Lelle nevienam nepatīk, vienīgi mazā Marija izjūt pret to neizprotamu maigumu un līdzcietību. Svētku prieki pamazām norimst, visi dodas pie miera. Vientulīgajā balles zālē pie lelles atgriežas Marija.

Svētku vakarā piedzīvotais tā satraucis Mariju, ka, snaudā iegrimusi, viņa jūt, ka visi nesen satiktie tēli pie viņas atgriežas, bet šoreiz neizprotamas gaismas aptverti - it kā tie paši, bet pavisam savādi. Ierodas Peļu ķēniņš ar savu armiju. Peļu nolūks ir iegūt brīnumainā veidā izaugušo un starojošo svētku egli. Pelēm drosmīgi pretim stājas alvas zaldātiņi. Cīņā iesaistās arī drosmīgais Riekstkodis. Kaut arī nāvīgi ievainots, viņš uzveic Peļu ķēniņu. Mazā Marija ir izmisusi. Bet te parādās tēvocis Droselmeiers un atkal atdzīvina Marijas pasaku bruņinieku. Vēl vairāk, viņš pārvērš neglīto Riekstkodi skaistā princī, bet pašu Mariju - princesē.

Nozūd Štālbaumu nams, pasauli piepilda virmojošas sniegpārsliņas. Kad skaistais sniegputenis beidzas, princis un princese attopas apburtā ziemas dārzā, iesēžas burvju kamanās un dodas uz pasaku pili.

II CĒLIENS

Kamanas atvedušas princi Riekstkodi un Mariju uz pasaku pili, kur viņus sagaida zaigojoši taureņi. Lai tiktu pilī, varoņiem jāiztur vēl viens pārbaudījums - jāuzveic melnie, draudīgie pils sargi sikspārņi.

Riekstkodis uzvarējis arī šajā cīņā. Pilī sākas balle. Dejotāji no tālām pasaules malām uzstājas par godu princim Riekstkodim un princesei Marijai. Dejo arī viņi paši - slavinot jaunību, draudzību un mīlestību.

EPILOGS

Aust rīts. Mazā Marija pamostas, apkampusi mīļoto lelli Riekstkodi. Vai redzētais bijis tikai sapnis? Bet varbūt zīme, ka dzīvē piepildīsies šis sapnis par uzticību un mīlestību, kas pārvar visus šķēršļus?

Komentāri

Kategorijas