Nacionālie dārgumi.100g kultūras. Dziesmu svētki

Kad pirmajos Dziesmu svētkos 1873.gadā Baltijas skolotāju semināra koris pie «Līgo» karoga pirmo reizi atskaņoja Baumaņu Kārļa «Dievs, svētī Latviju», neviens nezināja, ka tieši šī dziesma reiz būs valsts himna, un ka aizsāktā koru dziedāšanas tradīcija kļūs par  nozīmīgu Atmodas spēku, tautas pašapziņas un saliedētības veicinātāju un novedīs pie savas valsts dzimšanas brīnuma. 

 Šovasar piedzīvosim jau XXVI Vispārējos Dziesmu svētkus, kas, visticamāk, kļūs par lielāko Latvijas simtgades notikumu. Dziesmu svētku tradīcijai kā unikālam tautas identitātes faktam veltīta arī jaunākā Askolda Saulīša un Daiņa Īvāna dokumentālā filma «Dziesmuvara».

Kā un kādas dziesmas dziedātas dažādos vēstures posmos? Kādiem nolūkiem Dziesmu svētkus izmantojušas atšķirīgas varas un kā tas tām izdevies? Kādu vēstījumu šogad nesīs allaž visgaidītākais un saviļņojošākais svētku notikums – Noslēguma koncerts Mežaparka lielajā estrādē? Saruna Nacionālo dārgumu studijā ar topošās filmas scenārija autoru Daini Īvānu, koncerta «Zvaigžņu ceļā» māksliniecisko vadītāju Mārtiņu Klišānu un LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperti Lindu Rūbenu.

Komentāri

Kategorijas