Daudz laimes, jubilār! Alvis Hermanis

Viņa māksla ir starptautiski atzīta un novērtēta, viņš ir gaidīts daudzos pasaules teātros, un, iespējams, tieši viņa drosme domāšanā un vēriens nevērtēt sevi un Latviju jēdzienos «liels» un «mazs» ir iemesls, kāpēc ne mazāk gaidīti ir viņa publiskā darbība: politiski ekonomisko procesu vērtējumi, izteicieni, vēršanās pret režīmu Krievijā, nebaidoties zaudēt honorārus vai pret politiķu nekompetenci mūsu pašu valstī, piemēram, 2008. gadā atsakoties saņemt Triju Zvaigžņu ordeni.

Triju Zvaigžņu ordeni Hermanis tomēr pieņēma, tiesa gan, vēlāk – 2012. gadā.

Bērnībā gan viņam tas nevarēja ienākt prātā, jo toreiz bija gluži citi sapņi. Alvis Hermanis dzimis 1965. gada 27. aprīlī -  laikā, kad Padomju Latvija vēl stingri turējās savās pozīcijās. Alvja tēvs tajos laikos bija publiska persona: daudzi tā laika skatītāji droši vien atceras žurnālistu un publicistu Voldemāru Hermani, kas it bieži bija LTV raidījuma «Globuss» viesis un kopā ar leģendāro Latvijas okupācijas fakta publisku verbalizētāju Mavriku Vulsonu sprieda par procesiem tā laika politikā.

Taču agrā jaunībā Alvis pats, atšķirībā no tēva, neizrādīja nekādu interesi par publisku darbību,  līdz 15 gadu vecumam aktīvi trenējās hokejā «Rīgas Dinamo» sporta skolā, ko vēlāk bija gan spiests pamest veselības iemeslu dēļ.

Pirmā skatuves pieredze Alvim Hermanim saistīta ar režisora Roberta Ligera vadīto Rīgas pantomīmu. No 1981. līdz 1982. gadam Alvis Hermanis mācījās Rīgas Tautas kinoaktieru studijā pie pedagogiem režisora Arnolda Liniņa un Ainas Matīsas. Pēc tam - no 1984. līdz 1988. gadam - Latvijas Valsts konservatorijas Teātra mākslas nodaļā.

1992. gadā Alvis Hermanis kopā ar domubiedriem dibināja Jauno Rīgas teātri un kļuva par vienu no režisoriem. Te Hermanis iestudējis daudzas publikas un kritikas ievērību ieguvušas izrādes: «Revidents», «Garā dzīve», «Latviešu stāsti», «Latviešu mīlestība», «Klusuma skaņas», «Zilākalna Marta», «Ziedonis un visums» u.c., kuru videoierakstus glabā bagātais Latvijas Televīzijas arhīvs.

Alvis Hermanis iestudējis izrādes teātros Vācijā, Krievijā, Šveicē u.c. valstīs. Kopš 2012. gada darbojas arī kā operas režisors, veidojis iestudējumus operas festivālam Zalcburgā, Briseles operteātrim…

Taču tagad pēc ilgiem gadiem atkal atgriezies dzimtajā Rīgā, lai strādātu ar jauno aktieru kursu savā teātrī.

Raidījuma radošā grupa aicinājusi režisoru uz interviju, lai dzimšanas dienas noskaņās paskatītos gan uz paveikto, ko apmēram 300 vienībās glabā LTV arhīvs, gan uz to, ko mums būs iespēja redzēt nākotnē. Sarunu vada LTV skatītāju iemīļotais žurnālists Andrejs Volmārs.

Komentāri

Kategorijas