«Daudz laimes, jubilār!» 13.sērija. Kaspars Zariņš

Kaspars Zariņš, slavenās mākslinieku Zariņu dzimtas turpinātājs, dzimis 1962. gada 10. aprīlī, un raidījumu «Daudz laimes, jubilār!» aicina ciemos uz Vecāķiem, savām bērnības mājām.

Katrs, kurš kaut ko dzirdējis par Latvijas mākslu un glezniecību, zina leģendāro gleznotāju, mākslas akadēmijas profesoru un rektoru Induli Zariņu un viņa dēlus, dvīņu brāļus Kasparu un Kristapu, kuri turpina ne tikai tēva glezniecības tradīciju (abi arī studējuši tēva monumentālās glezniecības darbnīcā, kur Kaspara diplomdarbs savulaik bijis “Brīvdabas teātra izrāde", pārvietojama glezna, tagad deponēta Ed. Smiļģa Teātra muzejā), bet arī profesūras darbu LMA.

Kaspars ir profesors no 1995. gada, bet viņa brālis Kristaps – no 1994. un nesen ievēlēts par mākslas augstskolas rektoru.

Taču – lai šoreiz izpaliek stāsts par brāli, jo dvīņiem (un it sevišķi līdzīgajiem dvīņiem, kādi ir Kaspars un Kristaps) ir tā liga, kas viņus allaž kāds jauc, salīdzina vienu ar otru un komentē dažādus, nevis ar pašu, bet brāli saistītus atgadījumus. Pat labākajās brāļu attiecībās tas galu galā var apnikt.

Stāsts par Kasparu Zariņu pašu ir izcils no sākuma līdz galam. Viņš, virtuozas otas meistars, piedalījies mākslas izstādēs jau no 80. gadiem, vēl students būdams. Kaspars izveidojis savu neatkārtojamo rokrakstu un tēlu sistēmu, kādā brīdī visus pārsteigdams ar spēju to spēji mainīt. Mākslinieka  izstāžu un darbu skaits ir garu garais. Gleznas atrodas izcilu kolekciju krātuvēs: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Mākslinieku savienības kolekcija, The Wurth Collection, Schwabisch Hall, Vācija, Mākslas fonda kolekcija, Maskava, Krievija, Krievijas Kultūras ministrijas kolekcija, Maskava, Krievija, Tartu mākslas muzejs, Tartu, Igaunija, kā arī privātkolekcijās visā pasaulē: Igaunijā, Vācijā, Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Krievijā, Itālijā, ASV, Kanādā, Beļģijā, Kazahstānā, Austrijā, Francijā, Anglijā, Japānā.

Taču izstāstīt tikai par Kasparu Zariņu – profesionālu un lielisku gleznotāju – būtu un tomēr nebūtu stāsts par viņu. Visiem Zariņiem raksturīgais cilvēciskais starojums, savdabība gan izskatā, gan runā (stiepti nazālā intonācija un ironiski vieglais smīns) un intuitīvi intelektuālais personības starojums… Tas ir kas ļoti šarmants un neatvairāms. Mēdz teikt, ka gudrība allaž iet roku rokā ar humora izjūtu, un, vērojot Latvijas Televīzijas arhīva bagāto Zariņu dzimtas krājumu, šķiet, ka tās viņiem nekad nav trūcis.

Arī šī saruna ir tieši tāda: nekad nevar zināt, kas sekos aiz Kaspara teikuma nākamā stūra.  Nopietnība? Provokācija? Situācijas glezna?... visticamāk, ka jebkas, ko jūs nevarējāt iedomāties. Pie tam – Zariņi punktus neliek. Viņi runā ar daudziem palīgteikumiem, jo viņi zina: visas lietas un mēs paši esam pakārtoti viens otram.

Komentāri

Kategorijas