«Daudz laimes, jubilār!» Jānis Lūsēns

Jānis Lūsēns dzimis 1959. gada 7. aprīlī un ir viens no tiem latviešu mūsdienu lielajiem komponistiem, kurš savu vārdu jau godam ierakstījis Latvijas kultūrvēsturē. Viņš ir  akadēmiski izglītots, skolojies pie izcilā komponista un latviešu mūzikas klasiķa Jāņa Ivanova. Taču ne mazāk svarīga ir Lūsēna piederība «Liepājas brāļiem», kas pārstāv to netveramo brīvības un muzikālā ieskrējiena spēku, kas bieži pāriet no viena mūzikas žanra citā, bet visos piepildās vienlīdz emocionāli spēcīgi.

Gadu pirms apaļas jubilejas Jānis ar prieku ir piekritis intervijai un to materiālu caurskatei, kas gadiem uzkrāta Latvijas Televīzijas arhīvā un saistīta ar viņa vārdu.

Teātra izrāžu skaits vien ir iespaidīgs: 1999— «Kaupēn, mans mīļais» (Liepājas teātris), 2000—«Neglītais pīlēns» (Liepājas teātris), 2000— «Indriķa hronika» (Latvijas Nacionālais teātris), 2000  «Putnu opera» (Latvijas Nacionālā Opera), 2001— «Sfinksa» (Latvijas Nacionālais teātris), 2003— «Īkstīte» (Dailes teātris), 2006 - «Hotel Kristina» (Latvijas Nacionālais teātris), 2007—«Agrā rūsa» (Liepājas teātris), 2011 -  «Sniega karaliene», 2013 - «Meierovics», 2014 - «Čigānmeitēns Ringla» (muzikālais teātris «Ars Nova»).

Jānim Lūsēnam sarunā ar kolēģi, komponistu un kultūras žurnālistu Edgaru Raginski  nākas atcerēties ne vienu vien stāstu un ne tikai par mūzikas tapšanu vien. Vēl vairāk - par darbu līdzautoriem: dzejniecēm Māru Zālīti un Inesi Zanderi, aktieriem Ivaru Stoninu, Mārtiņu Freimani, Rēziju Kalniņu, režisoriem, vieglās un akadēmiskās mūzikas izpildītājmāksliniekiem, kā arī allaž neizpaliekošās, traģikomiskās epizodes par padomju cenzūras aizliegumiem.

Starp citu, padomju laikos, studējot konservatorijā, Lūsēns izveidojis eksperimentālu instrumentālās mūzikas ansambli «Zodiac» (1979), albums «Disco Alliance» (1980) guva plaša mēroga panākumus un tika izpārdots vismaz 20 miljonu lielā tirāžā visā pasaulē. 1999. gadā jaunās skaņās atdzima albuma singls «Pacific». Lielu interesi par tā jaunajām versijām izrādīja Japānas un Polijas EMI kompānijas. Jāņa Lūsēna vārds starptautiskā mērogā izskanēja arī 2010. gadā, kad dziesma «What for» Aijas Andrejevas izpildījumā pārstāvēja Latviju Eirovīzijas dziesmu konkursā.

Viens no iemīļotākajiem Lūsēna žanriem ir dziesma, daudzas no sarakstītajām kļuvušas ļoti populāras. Piemēram, dziesma ar Edvarda Treimaņa-Zvārguļa tekstu «Taisnība» piesātinātajā Z. Muktupāvela un M. Lūsēnas izpildījumā savulaik kļuva par vienu no Atmodas himnām. Īpašu skatītāju mīlestību iemantojis salīdzinoši nesenais koncertcikls «Mazu brīdi pirms» I. Pētersona un K. Zadovskas sniegumā.

Lūsēna dziesmas vairākkārt skanējušas gan Vispārējos, gan Skolēnu dziesmu svētkos. Un komponists raksta mūziku arī bērniem – dziesmas, dziesmu ciklus, mūziku izrādēm, iesaistās labdarības akcijās.

Lūsēns darbs vairākkārtīgi apbalvots: Latvijas teātru gada balva par mūziku izrādei «Santa Krusa» (1996) un vienīgā Teātra balvas «Grand Prix» –  par rokoperu «Kaupēn, mans mīļais» (1999). Komponists ieguvis arī Latvijas Lielo mūzikas balvu, savukārt 2009. gadā saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni.

Komentāri

Kategorijas