«Daudz laimes, jubilār!» Jānis Paukštello

Jānis Paukštello, viens no tautā iemīļotākajiem aktieriem, raidījumā viesosies Lieldienās, teju nedēļu pēc savas dzimšanas dienas 26. martā.

Jānis ir jaunpiebaldzēns, dzimis lietuviešu laukstrādnieka Jāņa Paukšteļa ģimenē kā ceturtais bērns. Vēlāk, mainot pasi, uzvārda galotne izmainīta uz «-ello». Paukštello – nu tas, protams, ir īpašs uzvārds, un kuram gan vēl tāds ir? Tomēr draugu un kolēģu lokā aktieris mīļi tiek saukts par Pauku.

Beidzis Murjāņu sporta internātskolu, kur mācījies kopā ar Māru Zālīti, kuras neatkarīgais, literatūru un teātri mīlošais gars, iespējams, ietekmēja arī Jāņa profesijas izvēli. Māras un Jāņa skolas biedrs bijis arī Dukuru dinastijas tēvs – skeletona attīstītājs Dainis Dukurs. Rīgā Jānis LU mācījās ekonomiku, vēlāk iestājies Rīgas kinostudijas Tautas kinoaktieru studijā. 1970. gadā iesaukts padomju armijā, pēc atgriešanās turpinājis mācības Konservatorijas Teātra fakultātē. No 1972./73. gada līdz 2017. gada sezonai Jānis Paukštello darbojās Dailes teātrī. 1987. gadā kļuva par Latvijas PSR Nopelniem bagāto skatuves mākslinieku.

Sausie CV fakti godīgi rindojas ciparos un burtos, bet zem visa tā – mūsu visu kopīgi piedzīvotais laiks un Jāņa Paukštello dzīve, ko, starp citu, it bieži fiksējušas Latvijas Televīzijas kameras. Šodien LTV arhīvs glabā daudz fragmentu ar dziedātāja, teātra un kino aktiera Jāņa Paukštello piedalīšanos. Tautas kinoaktieru studijas laiks, izrādes, kino lomas, koncerti ar Raimondu Paulu, Hariju Spanovski, «Mūžīgo unisonu»…

Tomēr – ja Paukštello arhīvā būtu tikai pa 1 veikumam no katras jomas, kur viņš darbojies, mākslinieka vārds zelta burtiem būtu ierakstīts Latvijas kultūras arhīvā. Proti, Arvīds Lasmanis filmā «Mans draugs – nenopietns cilvēks» (rež. J. Streičs, 1975), Jāzeps Dailes teātra izrādē Rainis «Jāzeps un viņa brāļi» (rež. A. Liniņš, A. Matīsa, 1983) un R. Paula dziesma «Cielaviņa» («Mikrofona» dziesmu aptauja, 1982). Visos šajos darbos ir kāds vārdos neizsakāms latviešu mentālais kods, cilvēcīgums, mīlestība un ceļš. Vienā vārdā – garīgs smalkums. Un tas ir arī Jānī pašā -   gan vīrišķīgs spēks un dziļums, gan arī trauslums.

Komentāri

Kategorijas