«Daudz laimes, jubilār!» 10. sērija. Guntars Račs

Guntars Račs dzimis 1965. gada 25. martā, ir viens no leģendārajiem, muzikāli izglītotajiem un dumpīgajiem «Liepājas brāļiem», kuri kurzemnieku kaisli, lepnumu un spēku ienesuši gan Latvijas «vieglajā» mūzikā, gan Latvijas kultūrā kopumā.

G. Račs ir ne tikai mūziķis, bet  arī dzejnieks, dziesmu tekstu autors. Sadarbojies ar  Raimondu Paulu, Jāni Lūsēnu, Uldi Marhilēviču, Ainaru Virgu, Imantu Kalniņu, Tomasu Kleinu, Mārtiņu Braunu, kā arī ar Ivo Fominu, kas raidījumā «Daudz laimes, jubilār!» ciemojās 4. martā un savām dziesmām izmanto vienīgi un tikai G. Rača vārsmas.

Lai arī dažiem lirikas kritiķiem Rača dzeja šķiet vienkārša un pat virspusēja, Guntars vairākkārt  saņēmis Mūzikas Ierakstu Gada balvas gan kā autors, gan izpildītājs. Balvu klāstā arī vairākas Autortiesību Bezgalības balvas - par plašu dziesmu izmantojumu Latvijā un pasaulē.

Īpaši uzteicams ir Guntara menedžera un uzņēmēja talants. Viņš ir viens no tiem kultūras cilvēkiem, kam ir vīzija: ko?  Un asprātībā: kā nest Latvijas mūziku pie klausītājiem gan Latvijā, gan pasaulē. Guntars Račs ir latviešu mūzikas izdevējs, kompāniju «Mikrofona ieraksti» un «Izdevniecība MicRec» dibinātājs, producents un ideju ģenerators. Dziesmas ar Rača vārdiem vairākkārt pārstāvējušas Latviju Eirovīzijas dziesmu konkursā, tostarp «Dziesma par laimi», kas joprojām ir vienīgā latviešu valodā skanējusī dziesma šī konkursa starptautiskajā finālā. Tieši Guntara ideja bija Latviju pārstāvošo dziesmu Turcijas galvaspilsētā Stambulā «palaist» latviešu valodā, savukārt komunikācijā ar dažādu tautību auditorijām dziesma tika atskaņota katras auditorijas oriģinālvalodā. LTV arhīvs glabā videoierakstus no Eirovīzijas dziesmu festivāla, kur Ivo Fomins un Tomass Kleins dziesmu izpilda igauņu, lietuviešu, vācu, angļu, somu un citās valodās. Šos kadrus var redzēt, apmeklējot sabiedrisko mediju portālu lsm.lv, raidījumu cikla  «Daudz laimes, jubilār!» 4. marta raidījumu.

Sarunā par mūziku kā mākslu un mūziku kā biznesu un ne tikai par to - ar Guntaru Raču sarunāsies mūziķis, komponists, LTV un LR3 žurnālists Edgars Raginskis.

Komentāri

Kategorijas