Nacionālie dārgumi.100 g kultūras. Komponista Aleksandra Kublinska piemiņai

Kad janvāra beigās mediji vēstīja, ka 81 viena gada vecumā aizsaulē aizgājis komponists Aleksandrs Kublinskis, vieniem tas bija atgādinājums, citiem atklājums, ka tieši viņš ir dziesmu kā „Noktirne” vai „Zemeņu lauks” autors. Beidzamajos gados komponists pārciestā insulta dēļ sabiedrībā vairs neparādījās, taču pateicību par radošo devumu paguva saņemt -  gan kā Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu par mūža ieguldījumu 2003.gadā, gan kā Triju zvaigžņu ordeni pagājušajā pavasarī.

To, ka Aleksandrs būs mākslinieks, viņa mammai savulaik pareģojis slavenais pirmskara gaišreģis Finks. Jau studējot Latvijas Konservatorijā sākusies Aleksandra aizraušanās ar vieglo mūziku un džezu, bet  60.gadu vidū Kublinskis pievērsies komponēšanai .

Viņš ir autors ap 200 dziesmām, kuras savulaik izpildījuši gan Rīgas Estrādes orķestra mākslinieki, gan ansamblis „Jūras balsis” un Maskavas grupa „Albatross”, gan tādi dziedātāji kā V. Lapčenoks, L.  Mondrusa u.c. Veiksmīgākā sadarbība saistās ar grupu „Eolika”, kuras izpildījumā „Zemeņu lauks” 80.gados kļuva par visur skanošu superhītu gan Latvijā, gan aiz tās robežām.

Vai tā patiešām sajūsminājusi arī  Dž. Lenona atraitni Joko Ono, kā arī par citiem komponista radošās dzīves un likteņa līkločiem saruna Nacionālo dārgumu studijā ar komponistu Borisu Rezņiku, dzejnieci Dagniju Dreiku un Viktoru Zemgalu.

Komentāri

Kategorijas