Nacionālie dārgumi.100 g kultūras. Latvijas Radio raidījums „Mikrofons”

„Mikrofons” Latvijas Radio sāka skanēt 1965.gadā 1.aprīlī. Padomju ideologi to bija  iecerējuši kā kontrpropagandu „Amerikas balsij”, taču viņu  plāns neizdevās.  Jau 1968. gadā tika sarīkota „Mikrofona” pirmā dziesmu aptauja, kurā uzvarēja Raimonda Paula dziesma „Mežrozīte”, kas bija tālu no padomju ideoloģijas. 

Latvijas Radio žurnālisti raidījumu veidoja ar lielu aizrautību , pārvarot dažādus šķēršļus . Viņiem bija jāpiedzīvo aizlieguma periodi, jāraksta paskaidrojumi par dziesmu tekstiem Latvijas komunistiskās partijas centrālkomitejai, taču atgriezeniskā saite, ko viņi saņēma no klausītājiem, bija milzīga popularitāte, daudzi desmiti tūkstoši vēstuļu. „Mikrofona” aptaujai  bija būtiska loma  nācijas vienošanā,  tā kļuva par pilsonisku kustību un Atmodas priekšvēstnesi.

„Tās bija vēlēšanas! Mēs ievēlējām sev dziesmu parlamentu. Melodiju parlamentu – jau toreiz! Tas viss turēja mūs visus kopā”, tā „Mikrofona” aptauju raksturojis dzejnieks Jānis Peters.

Nacionālo dārgumu studijā viesosies  „Mikrofona”  žurnālisti Lia Guļevska un Gunārs Jākobsons, kā arī komponists Raimonds Pauls.

Komentāri

Kategorijas