Nacionālie dārgumi.100 g kultūras. Rūdolfs Blaumanis

Rūdolfs Blaumanis mūsu kolektīvajā apziņā saistās ar gandrīz arhetipiskiem tēliem un arī tipiski latvisko.

Kaut arī  Blaumaņa dzimšanas diena iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā, viņa darbi ir „pazuduši” tulkojumā un ārpus Baltijas starptautiskā mērogā  nav īsti novērtēti. Taču Blaumanis divdesmit gadu laikā latviešu literatūru no ģeogrāfiski un mākslinieciski ierobežotas padarīja par modernu literatūru. 

Viņa darbi joprojām uzrunā. Blaumanis ir viens no iemīļotākajiem latviešu autoriem, un teātros top arvien  jauni viņa darbu iestudējumi.Tie pierāda, ka Blaumanis nav tikai  psiholoģiskā reālisma pārstāvis. Viņš līdzīgi Ibsenam vai Čehovam reālismu sapludina ar modernismu, ietiekdamies simbolismā. Kā atzīst teātra kritiķe Silvija Radzobe, Blaumaņa darbu iestudējumi latviešu teātrī kļuvuši par spilgtiem notikumiem, kas apliecina ne tikai mūsu skatuves mākslinieku radošo potenci, bet arī aizsāk klasiķa jauno, 21.gadsimtam atbilstošo dzīvi.

Blaumaņa 155. dzimšanas dienu raidījuma „Nacionālie Dārgumi. 100 g kultūras” studijā atzīmēsim kopā ar teātra zinātnieku Jāni Siliņu, režisoru Elmāru Seņkovu un aktieri Rihardu Rudāku.

Komentāri

Kategorijas