Nacionālie dārgumi.100g kultūras. Kinorežisors Ansis Epners

Latvijas simtgades ietvaros atceroties personības, kuras vēl pirms trešās Atmodas iezvanīja „citus laikus”, viens no viņiem noteikti ir kinorežisors Ansis Epners.

Režisors un scenāriju līdzautors vairāk kā simtam dokumentālo filmu un kinožurnālu, savas atšķirīgas kino valodas radītājs, ceļotājs, jauno režisoru skolotājs un nemitīgs jaunu ideju ģenerators.

Piemēram, viņam pieder ideja nacionālajai kinematogrāfistu gada balvai dot Lielā Kristapa vārdu. Arī paša Epnera filmas vairākkārt  saņēmušas šo balvu.

Kinozinātnieks Ā.Kleckins ir teicis: „Ansis bija mudinātājs – sevi apzināties, nākt ar jaunām idejām, nebaidīties. Viņš visus apbūra ar brīvību. Ne politisko, bet iekšējo, cilvēcisko brīvību. Viņam nebija bail mēģināt”. Kopā ar draugiem un domubiedriem Epnera piecdesmitajā jubilejā noskrienot 50 km maratonu, viņam radās ideja par Tautas dziesmas maratonu, kas jau pirmajā gadā aizrāva un pulcēja vairāk nekā 10 tūkstošus dalībnieku. Epners sportu uzskatīja par tautas vienojošu spēku un kultūras sastāvdaļu. Ne velti viena no galvenajām viņa filmu tēmām bija cilvēki sportā.

Daudzveidīgs un kustīgs - savu dzīves maratonu viņš noskrēja kā sprintu. Šoruden Ansim Epneram būtu astoņdesmit! Spilgtākās mūža skrējiena epizodes atcerēsimies kopā Nacionālo dārgumu studijā.

Komentāri

Kategorijas