XX Dziesmu svētki jau brīvā Latvijā (1990)

Beidzot atkal Vispārējos dziesmu svētkos, kas notika 1990. gadā Mežaparka estrādē, plīvoja sarkanbaltsarkanie karogi. 4. maijā pieņemtā Latvijas republikas neatkarības deklarācija veidoja īpašu, ne ar ko nesalīdzināmu gaisotni, ko raksturoja rosme un pacilātība, jo XX Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem un X latviešu Deju svētkiem Rīgā vajadzēja kļūt ne tikai par valsts, bet visas pasaules latviešu koru salidojumu. Mežaparks jau tobrīd bija ieguvis dziesmotās revolūcijas šūpuļa auru, ko beidzot varēja izbaudīt arī tie klausītāji, kas tovasar varbūt pirmoreiz ieradās savā dzimtenē vai senču zemē, par kuru līdz šim bija dzirdēts tikai nostāstos.

„Dziedot dzimu, dziedot augu” - iemīļotās latviešu tautasdziesmas pirmā rindiņa likta virsrakstā Daigas Mazvērsītes veidotajam raidījumu ciklam, kas veltīts skaistajai tradīcijai – Vispārējiem latviešu dziesmu svētkiem, kurus pirmsākumos dēvēja par Vispārīgiem dziedāšanas svētkiem.

Sākot ar 30. aprīli, katru darbdienu, varēsiet iepazīties ar dziesmu svētku tradīcijas stūrakmeņiem, tās veidošanos, tradīcijām. Raidījumi skanēs plkst. 11.30 ar atkārtojumu plkst. 16.30 līdz pat XXVI Vispārējiem dziesmu un XVI deju svētkiem.

Lakoniskajos sižetos tiks atainoti katri no līdz šim notikušajiem svētkiem, pārstāstot to norisi, atgādinot repertuāru, dalībniekus, spilgtākos notikumus un zīmīgas detaļas. Dzirdēsiet stāstus par ievērojamākajiem svētku diriģentiem, komponistiem, bez kuru dziesmām nebūtu iedomājami svētku koncerti. Neizpaliks atskats arī uz trimdas latviešu svētku norisi.

Katrs no stāstiem noslēgsies ar kādu dziesmu svētkos skanējušu dziesmu, sākot ar tautas dziesmām Jāņa un Dāvida Cimžu apdarē līdz mūsdienās zīmīgākajiem svētku skaņdarbiem.

Raidījumu cikls top sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Komentāri

Kategorijas